Planujecie wziąć ślub? W takim przypadku warto jak najszybciej pomyśleć o jego organizacji. Im szybciej zaczniecie, tym lepiej, ponieważ wtedy można bez problemu przygotować wymarzoną uroczystość. O czym koniecznie trzeba pamiętać przed zaślubinami i zabawą weselną?

Każda para ma swoje szczególne życzenia, jeśli chodzi o pobranie się. Niektórzy marzą o tym, aby pobrać się w kameralnym stylu, z niewielką liczbą gości, z kolei inni chcą, aby na ich zabawie weselnej była ponad setka gości.

Niezależnie od pomysłu na wesele, warto poświęcić swój czas na przygotowania, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Co najmniej 1 rok przed ślubem:

1. Termin ślubu
Termin ślubu warto wyznaczyć jak najprędzej po zaręczynach. W ten sposób będzie można dobrać taki, który będzie idealny i będzie pasował przyszłym małżonkom oraz ich bliskim.

Warto pamiętać o tym, że zbyt późne wyznaczenie terminu zaślubin może spowodować, że pojawią się trudności z wynajęciem sali weselnej oraz z korzystaniem z innych usług przeznaczonych na ten właśnie dzień.

2. Budżet na ślub i wesele
Wraz z rozpoczęciem planowania wesela warto także pomyśleć o tym, ile chcecie przeznaczyć pieniędzy na ten cel. Wyznaczenie budżetu pomoże w późniejszym wyborze odpowiednich ofert.

Na ślub i na wesele wcale nie trzeba wydawać fortuny – udane przyjęcie można przygotować także bez przepłacania.

3. Charakter i miejsce ślubu
Kościelny czy cywilny? Wraz z odpowiedzią na to pytanie warto również poświęcić czas na wybranie odpowiedniego miejsca, w którym ma odbyć się ślub.

Przyszli nowożeńcy pobierają się tradycyjnie w parafii Pani Młodej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować ślub w całkowicie innym miejscu.

4. Rezerwacja sali weselnej
Gdy znany jest już termin zaślubin, warto zdecydować się także na zapoznanie z ofertami sal weselnych w miejscowości, w której ma odbyć się zabawa. Jeśli Lublin to Twoje miasto sprawdź ofertę Domu Weselnego Artemida: Link do oferty

Warto pamiętać o tym, że wiele lokali ma dość mało wolnych terminów, zwłaszcza wtedy, gdy jest już poniże roku do wydarzenia. Niektóre z nich mają wypełnione rezerwacje nawet na dwa lata do przodu!

Jeśli impreza planowana jest w miejscu, które będzie oddalone od miejsca zamieszkania wielu gości, warto pomyśleć również o dokonaniu rezerwacji miejsc noclegowych.

5. Rezerwacja usług na wesele
Rok do przodu to także optymalny czas do tego, aby dokonać rezerwacji różnych usług na wesele.

Podobnie jak w przypadku sali weselnej, warto pamiętać o tym, że niektórzy specjaliści mogą mieć zapełnione terminarze na więcej niż na rok do przodu, dlatego tak ważne jest rozpoczęci przygotowań tak szybko, jak to możliwe.

Na minimum rok przed ślubem warto zarezerwować:

  • fotografa ślubnego i kamerzystę
  • DJ-a lub zespół muzyczny
  • atrakcje weselne, na przykład drink bar, pokaz sztucznych ogni, fotobudkę i inne

Co najmniej 6 miesięcy przed ślubem:

1. Wybranie stroju dla Pani Młodej i Pana Młodego
Dobranie odpowiedniej kreacji na ten wyjątkowy dzień także nie powinno być pozostawione na ostatni moment. Warto poświęcić czas na to, aby przejrzeć dostępne oferty, poprzymierzać różne ubrania, by znaleźć te idealne.

Warto pamiętać o tym, że niektóre kreacje wymagają indywidualnego dopasowania, na przykład skrócenia. Prace tego rodzaju trwają zazwyczaj około tygodnia, a w przypadku bardziej złożonych czynności nawet około miesiąca.

2. Rezerwacja kosmetyczki, fryzjera
Na około pół roku przed ślubem warto również dokonać rezerwacji kosmetyczki oraz fryzjera dla przyszłej Pani Młodej.

Warto też pamiętać o tym, żeby przed imprezą umówić się na wykonanie próbnego makijażu oraz fryzury – to pomoże w idealnym dopasowaniu wyglądu do tej niecodziennej okoliczności.

3. Przygotowanie zaproszeń ślubnych
Na pół roku przed terminem można też zacząć rozglądać się za zaproszeniami ślubnymi dla gości.

Zaproszenia można zakupić jako gotowe, ale również można zdecydować się na ich zaprojektowanie na indywidualne zamówienie. Zaproszenia można zamówić także z wypisanymi danymi – wtedy nie trzeba już wypisywać ich samodzielnie. Czas oczekiwania na gotowe zamówienia może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Zajrzyj do artykułu “Zaproszenia ślubne – nowoczesne czy tradycyjne?”


4. Rezerwacja auta na ślub

Gdy Para Młoda chciałaby pojechać na ślub jakimś wyjątkowym samochodem, może również dokonać jego rezerwacji. Termin pół roku powinien być w tym przypadku wystarczający.

Co najmniej 3 miesiące przed ślubem:

1. Wysłanie zaproszeń ślubnych
3 miesiące przed wydarzeniem to czas, w którym powinniśmy poinformować gości o ślubie.

Jeśli zaproszenia mają być doręczane samodzielnie, wtedy warto też pamiętać o tym, że może zająć to nawet parę tygodni. Szybsze jest przesłanie zaproszeń pocztą, co stosuje się często w przypadku gości mieszkających daleko, z którymi więzi nie są aż tak ścisłe.

2. Zakupienie obrączek ślubnych
Na kilka miesięcy przed ślubem warto poświęcić czas na dobranie odpowiednich obrączek.

Aktualnie obrączki ślubne można zakupić zarówno w sklepach jubilerskich działających stacjonarnie, jak również w tych internetowych. Wybór jest spory!

3. Wybranie menu weselnego
Jeśli menu weselne nie zostało ustalone wcześniej, na około 3 miesiące przed weselem warto ustalić je wraz z lokalem.

4. Ustalenie szczegółów wieczoru kawalerskiego i panieńskiego
Przed ślubem tradycyjnie organizuje się także wieczory kawalerskie i panieńskie. Warto więc pomyśleć o tym, kiedy je przygotować.

Co najmniej 1-2 miesiące przed ślubem:

1. Weryfikacja listy gości i ich usadzenia
Gdy wiadomo już, którzy goście zaproszeni na wesele się na nim pojawią, warto zweryfikować listę i zaplanować ich usadzenie w sali weselnej.

Aktualnie najczęściej goście otrzymują wyznaczone wcześniej miejsca przy stołach.

2. Dekoracje ślubne i weselne
Na 1-2 miesiące przed ślubem warto też przemyśleć dekoracje na ślub i weselne. Jak ma być udekorowany kościół i sala?

W niektórych przypadkach za dekorację kościoła oraz sali weselnej odpowiedzialni są zewnętrzni organizatorzy. W innych konieczne jest zadbanie o ozdobę przestrzeni we własnym zakresie.

3. Bukiet dla Pani Młodej
Nie można zapominać także o bukiecie dla Pani Młodej. Warto udać się do dobrej florystki, która będzie mogła przyszykować idealną wiązankę na ten dzień i omówić z nią jej wygląd.

4. Prezenty dla gości
Obecnie coraz częściej prezenty z okazji ślubu i wesela dostają nie tylko Młodzi, ale również ich goście oraz najważniejsze osoby – rodzice, dziadkowie, chrzestni, świadkowie.

Na 1-2 miesiące przed ślubem warto pomyśleć o tych upominkach i je zamówić.

5. Ostatnie przymiarki, testy i uzgodnienia
Ostatni miesiąc to także ostatni dzwonek na to, aby wykonać potrzebne przymiarki, testy oraz uzgodnienia. Wtedy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Życzymy udanych zaślubin i wspaniałej zabawy weselnej!