Niekiedy przyszli małżonkowie od razu wiedzą, kogo wybrać na świadków na swój ślub. W wielu przypadkach pojawiają się jednak wątpliwości. Jak znaleźć najlepszych świadków?

Wybór świadków na ślub jest bardzo ważną decyzją. Ich zadaniem jest nie tylko świadkowanie podczas tego wyjątkowego wydarzenia, czyli złożenie odpowiednich podpisów na dokumentacji, ale również towarzyszenie i pomaganie Młodej Parze w tym wspaniałym dniu.

Kto może zostać świadkiem? Czy może być nim każda osoba? Co wtedy, gdy nie można znaleźć odpowiednich świadków na ślub? Odpowiadamy na te, a także na wiele innych pytań!

Kim jest świadek?

Świadkiem na ślubie jest osoba, która ma za zadanie podpisać odpowiednie dokumenty po złożeniu przysięgi małżeńskiej przez Parę Młodą. Zatem podpis świadka musi widnieć na akcie ślubu – w przeciwnym przypadku, zgodnie z przepisami, ślub nie będzie ważny.

Oprócz tego świadkowie na ślubach bardzo często pełnią rolę pomocników. W związku z tym na świadku najczęściej ciąży wiele obowiązków, o czym warto pamiętać wtedy, gdy planujemy nimi zostać. W związku z tym to też duże wyzwanie dla przyszłych małżonków, który niekiedy nie są pewni, kogo wybrać do tej specjalnej roli.

Przykładowe obowiązki świadka:

  • organizowanie wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego
  • pomoc przy przygotowaniach do ślubu – ubieranie, makijaż, fryzura
  • podawanie obrączek podczas ceremonii
  • odbieranie prezentów od gości przy składaniu życzeń
  • usadzanie gości na sali weselnej
  • dbanie o dobrą zabawę gości podczas wesela
  • pomoc przy organizacji zabaw weselnych

Kto może zostać świadkiem na ślubie?

Z instytucją świadka spotykamy się zarówno podczas ślubów cywilnych, jak również tych kościelnych, w których obecnie najczęściej zawiera się śluby konkordatowe.

Świadek podczas ślubu cywilnego
Świadkiem podczas ślubu cywilnego może zostać ta osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada dokument to poświadczający, na przykład paszport czy dowód osobisty.

Gdy świadkiem podczas ślubu cywilnego ma być osoba, która jest obcokrajowcem, która nie posługuje się językiem polskim, wtedy musi towarzyszyć jej tłumacz przysięgły.

Świadek podczas ślubu kościelnego – konkordatowego
Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego, także do ślubu kościelnego – konkordatowego konieczne jest posiadanie świadków pełnoletnich.

Świadek nie musi być osobą wierzącą, niemniej jednak kwestia ta może być sporem przy organizacji ślubu w niektórych parafiach.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego:

„Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków” (kan. 1108 § 1).”

Warto zaznaczyć, że nie ma wskazań co do płci świadków. Przyjęło się, że to kobieta i mężczyzna, ale równie dobrze mogą być to dwie kobiety albo dwóch mężczyzn.

Co ważne, w przypadku, gdy osobno zawierany jest ślub cywilny oraz kościelny, nie konkordatowy, wtedy można wybrać na świadków zupełnie inne osoby.

Ilu świadków można mieć?

Generalnie, zarówno Pani Młoda, jak i Pan Młody mogą mieć po jednym świadku. Zdarza się jednak, że w przypadku ceremonii kościelnych wybiera się więcej świadków. To najlepsza sytuacja wtedy, gdy przyszli małżonkowie mają trudności w zdecydowaniu się, kto ma być świadkiem.

W przypadku, gdy świadków ma być więcej, wtedy tylko dwoje z nich będą musieli podpisać się na dokumentach potwierdzających zawarcie małżeństwa.

Kwestię większej liczby świadków warto uzgodnić indywidualnie z osobą udzielającą ślubu.

świadkowie na ślub

Kogo warto prosić na świadka?

Zatem dochodzimy do najważniejszej kwestii, a mianowicie do tego, kogo warto prosić na światka. W tym przypadku często pojawia się wiele problemów, które mogą być nawet zarzewiem poważnych konfliktów rodzinnych.

Świadek powinien być przede wszystkim osobą bliską, ale niekoniecznie musi być to osoba z rodziny. Obecnie bardzo często na świadków wybiera się najlepszych przyjaciół i przyjaciółki, wobec tego nie musi być to siostra, kuzynka czy inna osoba z rodziny.

Przyjęło się, że świadkiem nie może być osoba, która jest w związku małżeńskim. To jednak tylko zabobon, ponieważ nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań. Co więcej, na świadków można prosić również pary, które także są ze sobą w związku małżeńskim.

Na ogół przyszła Pani Młoda czy Pan Młody wiedzą, kogo prosić na świadków. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości i spory, w takim przypadku warto poświęcić nieco więcej czasu na rozważenie, kto najlepiej sprawdzi się w tej roli.

Nie warto jednak decydować się na świadków tylko pod wpływem presji, na przykład ze strony rodziny. Ślub to wyjątkowy dzień dla Pary Młodej, dlatego też w tym przypadku to oni mają ostateczne zdanie.

Niejednokrotnie zdarza się, że ze względu na trudną sytuację rodzinną, brak możliwości dogadania się z bliskimi, świadkami zostają znajomi.

Co wtedy, gdy świadków nie ma?

Niekiedy można spotkać się również z pytaniem – co zrobić wtedy, gdy nie można znaleźć żadnego odpowiedniego świadka?

Generalnie, w przypadku ślubu kościelnego – konkordatowego, świadkowi są potrzebni i na ogół udzielający ślubu ksiądz nie zgodzi się na jego organizacje bez świadków.

Z kolei wtedy, gdy ślub ma być wzięty jako cywilny, istnieje możliwość otrzymania świadków z urzędu. Warto jednak pamiętać o tym, że najłatwiej będzie o nich wtedy, gdy ceremonia ma odbyć się w ciągu tygodnia, a nie w sobotę albo w niedzielę. Wtedy urząd może wskazać, że nie ma wtedy wolnych pracowników.

O chęci zawarcia ślubu bez świadków wśród bliskich należy poinformować urząd podczas pierwszej wizyty, podczas której przekazuje się odpowiednią dokumentację i uzgadnia datę. To najlepszy wybór wtedy, gdy ślub ma być utrzymany w tajemnicy.

Podsumowując, wybranie odpowiednich świadków na ślub może być nie lada wyzwaniem. Obowiązkiem świadka jest nie tylko złożenie swojego podpisu na dokumencie, który poświadcza zawarcie ślubu, ale również na jego głowie będzie wiele innych obowiązków zarówno przed ślubem, jak również w trakcie wesela. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć dobór świadków, aby uroczystość była całkowicie udana!

Jeśli jesteś z Lublina nie będziesz miał problemu z doborem domu weselnego. Artemida nie ma sobie równych. Link do oferty >>