Dobór odpowiednich zaproszeń na ślub może być nie lada problemem. Aktualnie asortyment wzorów jest ogromny. Na co więc warto się zdecydować – na zaproszenia nowoczesne czy też te w bardziej tradycyjnym stylu?

Zaproszenia ślubne to tradycyjny element przygotowań do ślubu. W zaproszeniu przyszli małżonkowie informują swoich gości o tym, że zamierzają wejść w związek małżeński, a także przekazują informacje o tym, gdzie i kiedy będzie miało to miejsce.

Zatem niezależnie od tego, ilu gości ma pojawić się na ślubie oraz na weselu, warto pamiętać o tym, aby z wyprzedzeniem wybrać i zamówić zaproszenia na ten dzień.

Styl zaproszeń ślubnych – nowoczesność czy tradycja?

Obecnie zaproszenia ślubne można podzielić zasadniczo na dwie różne kategorie, a mianowicie na zaproszenia, które są nowoczesne, a także zaproszenia tradycyjne.

Zakres wzorów jest bardzo szeroki, dlatego też przyszli małżonkowie mogą mieć nie lada trudność w wyszukaniu tych najlepszych.

Generalnie, zaproszenia ślubne powinniśmy dobrać do swojego gustu, a także do planowanej tematyki czy motywu przewodniego ślubu. W ten sposób będzie można uzyskać najbardziej atrakcyjny efekt.

Trudno więc wskazać, które zaproszenia będą lepsze, ponieważ zarówno te nowoczesne, jak i tradycyjne mają swój urok i wybierane są równie chętnie.

Dla tych, którzy mają trudności w znalezieniu odpowiednich zaproszeń, przygotowaliśmy krótką listę wzorów i motywów, które pojawiają się na zaproszeniach nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych.

Wzory zaproszeń nowoczesnych:

  • Minimalizm – bardzo proste, najczęściej białe lub szare zaproszenia ślubne, oszczędne w dekoracjach, z przyjemną dla oka typografią.
  • Geometryczne wzory – zaproszenia z przyciągającymi uwagę geometrycznymi wzorami, na przykład kwadratów, rombów, okręgów, prostokątów, najczęściej także oszczędne w dekoracjach.
  • Laserowe wycięcia – zaproszenia z laserowymi wycięciami to jeden z ostatnich hitów. Prezentują się bardzo efektownie.
  • Styl skandynawski – to jeden z najbardziej popularnych stylów w aranżacji wnętrz, który również oddziałuje na inne obszary, w tym także na wygląd różnych druków. Zaproszenia w stylu skandynawskim są proste, często wykonane z naturalnych materiałów – papieru recyklingowego, z motywami florystycznymi.
  • Ekologia – to także popularny obecnie wybór. Zaproszenia te drukowane są na ekologicznych papierach, przewiązywane sznurkiem zamiast wstążkami.
  • Typografia – proste, ale efektowne zaproszenia, często minimalistyczne. Wzory tego rodzaju kładą nacisk na wygląd czcionki.
  • Marmur – jednym z hitów są także zaproszenia, które mają wzór marmuru.
  • Błyszczące foliowanie – zaproszenia nowoczesne mogą być też dekoracyjnie foliowane z użyciem błyszczącej folii, która może pokrywać także określone elementy wzoru, na przykład napisy, grafiki.
  • Nietypowe kształty – do zaproszeń ślubnych w nowoczesnym stylu zaliczają się także te o nietypowych kształtach, na przykład w kształcie rombu, serca, z asymetrycznymi złożeniami.

Wzory zaproszeń tradycyjnych:

  • Dekoracyjne wstążki – na zaproszeniach tradycyjnych najczęściej można zobaczyć ozdobne wstążki, na przykład z satyny albo z organzy, które nadają im odświętny wygląd.
  • Tradycyjne motywy – obrączki, gołąbki, Para Młoda, kwiaty to motywy, które pojawiają się na tradycyjnych zaproszeniach ślubnych.
  • Jasny kolor – tradycyjne zaproszenia ślubne mają najczęściej kolor biały albo kolor ecru. Nie stosuje się na ogół kolorów ciemniejszych, które są stosowane tylko na detale.
  • Klasyczny kształt – zaproszenia tradycyjne posiadają klasyczny, prostokątny kształt i mieszczą się do standardowych kopert.
  • Złoto – tradycyjne zaproszenia ślubne jako dekoracja najczęściej wykorzystują kolor złoty.
  • Bogactwo zdobień – zaproszenia tradycyjne od nowoczesnych można rozróżnić również poprzez bogactwo motywów.

Zatem wzorów dostępnych zaproszeń ślubnych jest obecnie bardzo dużo i warto po prostu zapoznać się z różnymi propozycjami, aby dobrać takie, które będą najlepiej pasowały do gustu narzeczonych i do motywu przewodniego ślubu.

Zaproszenia ślubne – do wypisania czy gotowe?

Przy decydowaniu się na zamówienie zaproszeń ślubnych trzeba także przemyśleć, jak mają być one uzupełnione.

Aktualnie nie ma potrzeby samodzielnego wypełniania zaproszeń, ponieważ można zakupić je już jako gotowe – wypisane i przeznaczone od razu do wręczenia.

Zaproszenia wypisane są wtedy drukowane na komputerze wraz z informacjami dostarczonymi przez osobę, która je zamawia. Można wtedy umieścić w nich dane dotyczące miejsca organizacji ślubu, jego daty, a także można również poprosić o wpisanie danych gości. W ten sposób zaproszenia nie muszą być już uzupełniane samodzielnie i wyglądają przy tym bardzo estetycznie.

Oczywiście, można zdecydować się również na zakupienie zaproszeń do wypisania. W tym przypadku trzeba będzie uzupełnić je samodzielnie, co może także zająć dość dużo czasu. Na takie zaproszenia warto się zdecydować także wtedy, gdy mamy ładny charakter pisma lub może wypisać je dla nas ktoś z ładnym pismem.

Pod względem kosztów zaproszenia gotowe – już wypisane są tylko nieco droższe od tych przeznaczonych do wypełnienia.

Kiedy zamówić i kiedy wręczyć zaproszenia ślubne?

Za poszukiwania zaproszeń ślubnych warto zabrać się przynajmniej 6 miesięcy przed zaplanowaną datą ślubu. To dużo czasu, aby zapoznać się z różnymi ofertami i dobrać taki wzór, który będzie najlepszy.

W większości przypadków czas oczekiwania na zaproszenia nie jest długi – musimy liczyć się z okresem od kilku dni do około 2 tygodni w zależności od tego, komu zlecimy ich wykonanie.

Zaproszenia ślubne tradycyjnie wręcza się na około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Przyszli narzeczeni na ogół przekazują je gościom osobiście, wobec tego trzeba także poświęcić czas na dojazd do tych osób, które mieszkają dalej.

Również istnieje możliwość przesłania zaproszeń pocztą.

Zatem zaproszenia ślubne mogą mieć różnorodne wzory – zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Warto zobaczyć, co mają do zaoferowania różni sprzedający i wybrać takie, które będą perfekcyjne!