Wielu przyszłych małżonków przy organizacji ślubu zastanawia się – czy lepiej postawić na zespół weselny, czy też wybrać DJ-a? Gdy także nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź nasze porady!

Muzyka to nieodzowny element przyjęcia weselnego. Kto jednak powinien być wtedy odpowiedzialny za oprawę muzyczną tego wydarzenia?

Aktualnie narzeczeni mają do dyspozycji dwie propozycje, czyli mogą wybrać zespół albo mogą zdecydować się na DJ-a. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać je wszystkie.

Dla tych, którzy nie są jeszcze zdecydowani, przygotowaliśmy nasz poradnik, który kompleksowo podejmuje ten temat. Czy wybrać zespół? A może DJ-a? Sprawdź to z nami!

Zespół muzyczny na wesele

To tradycja, dlatego też wiele osób nie wyobraża sobie wesela bez muzyki na żywo. Z drugiej jednak strony narzeczeni często nie są przekonani w pełni do takiej oprawy muzycznej swojego dnia, głównie ze względu na jej jakość, ponieważ nie zawsze zespół gra dobrze.

zespół muzyczny na wesele

Plusy zespołu muzycznego na wesele:

Niepowtarzalny klimat – przede wszystkim zespół jest w stanie stworzyć wyjątkowy klimat, który jest charakterystyczny dla tego rodzaju przyjęć. W związku z tym wtedy, gdy chcemy urządzić wesele tradycyjne, zespół będzie strzałem w dziesiątkę.

Przypadnie do gustu starszym gościom – zespoły muzyczne na weselach są lubiane przede wszystkim przez gości starszych, którzy kojarzą taką muzykę z latami swojej młodości. Dlatego wtedy, gdy na przyjęciu ma być wiele osób starszych, zespół również może być dobrym pomysłem.

Prowadzenie całej imprezy – jeśli chcemy zdecydować się na zespół muzyczny, wtedy jego wokalista bardzo często pełni również rolę wodzireja, dlatego może poprowadzić całą imprezę. Zadba wtedy o dobrą zabawę każdego z gości i sprawi, że przyjęcie będzie trwało do samego rana. Oczywiście, z zastrzeżeniem, że uda nam się trafić na dobry zespół, który rzeczywiście zna się na rzeczy.

Muzyka biesiadna – zespoły weselne najczęściej specjalizują się w muzyce biesiadnej, czyli takiej, która jest najczęściej grana na weselach. To szlagiery, które zna chyba każdy, dlatego też mogą zachęcić do zabawy prawie wszystkich gości, którzy także lubią takie skoczne rytmy.

Muzyka nie tylko na sali weselnej – wiele zespołów może zapewnić swoim klientom oprawę muzyczną nie tylko na sali weselnej, ale również poza nią, na przykład w domu Panny Młodej podczas błogosławieństwa.

Minusy zespołu muzycznego na wesele:

Ograniczony repertuar – dla jednych repertuar grany przez zespoły weselne może być strzałem w dziesiątkę, z kolei innym może w ogóle nie przypaść do gustu. Także wtedy, gdy zależy nam na konkretnym repertuarze, może okazać się, że nie uda nam się znaleźć takiego zespołu, który będzie mógł go zagrać.

Wysokie koszty – jeżeli chcemy zdecydować się na zespół muzyczny na wesele, w takim przypadku musimy przyszykować się również na wyższy wydatek. Za wynajęcie zespołu na ten dzień musimy zapłacić od około 2 tysięcy do nawet ponad 5 tysięcy złotych w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy. Zatem w porównaniu z DJ-em zabawa z muzyką na żywo będzie dla nas droższa.

Jakość muzyki – nie każdy zespół muzyczny grający na weselach może zapewnić swoim klientom najwyższą jakość oprawy muzycznej na ten wyjątkowy dzień. Właśnie dlatego przed skorzystaniem z danej oferty warto dobrze zapoznać się z różnymi propozycjami, na przykład przez przesłuchanie nagrań na stronach zespołów. Decyzję można podjąć też na podstawie opinii, które możemy znaleźć przez internet.

Muzyka może być puszczona z playbacku – zdarza się, że zespół muzyczny będzie puszczał piosenki z playbacku, dlatego wtedy nie będzie to prawdziwa muzyka na żywo. Dodatkowo, po określonej godzinie, na przykład po północy, zespół nie będzie już grał, ale także zostawi włączoną muzykę. Warto zapoznać się zatem z umową, którą zawieramy z zespołem, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą ofertę dla siebie.

DJ na wesele

Druga propozycja to skorzystanie z oferty DJ-ów. Wtedy muzyka nie jest grana na żywo, ale puszczana ze specjalnej DJ-skiej konsolety. DJ ma przy sobie albumy muzyczne na płytach lub też na komputerze.

dj na wesele

Zalety DJ-a na wesele:

Szeroki repertuar muzyczny – jedną z najważniejszych zalet DJ-a na weselu jest dostęp do szerokiej gamy utworów muzycznych. To nie tylko tradycyjna muzyka biesiadna, która jest często wykonywana na weselach, ale również wiele innych utworów, na przykład rockowych, popowych, jazzowych. Wobec tego wtedy, gdy muzyka na przyjęciu ma być nieco inna, DJ może być najlepszym wyborem.

Oryginalne wykonania utworów – w przypadku zespołów muzycznych mamy do czynienia z bardziej lub mniej udanymi interpretacjami utworów popularnych twórców. Gdy wybierzemy DJ, wtedy mamy do czynienia z oryginalnymi utworami w ich pierwotnym wykonaniu.

Możliwość stworzenia playlisty – wybór DJ-a to także plus dla osób, które chcą przygotować własną playlistę utworów na wesele. Co prawda, repertuar także możemy ustalić z zespołem, ale z DJ-em możemy mieć pewność, że utwory będą dokładnie takie, jak wybierzemy.

Przystępna cena – za skorzystanie z usług DJ-a zapłacimy mniej niż za wynajęcie zespołu muzycznego. Niska cena wynika przede wszystkim z faktu, że DJ sam dba o oprawę muzyczną wydarzenia, dlatego nie musi z nikim dzielić się swoją gażą. Za usługę zapłacimy od około 1,5 tysiąca złotych to około 2,5 tysiąca złotych w zależności od wybranej oferty.

Muzyka aż do rana – wielu DJ-ów zapewnia swoim klientom oprawę muzyczną przez całą noc, dlatego też nie musimy obawiać się sytuacji, gdy DJ przestaje grać, a goście nadal chcieliby się bawić.

Także jako wodzirej – DJ może również odpowiadać za prowadzenie imprezy, dlatego też możemy wtedy powierzyć mu zadanie organizacji różnych zabaw, możemy prosić go o zapowiadanie wydarzeń czy zachęcanie gości do zabawy.

Wady DJ-a na wesele:

Odejście od tradycji – jako jedna z głównych wad DJ-a na weselu wymieniana jest właśnie ta, czyli odejście od tradycji. DJ nie zawsze potrafi stworzyć odpowiedni klimat i nastrój, który jest charakterystyczny dla muzyki granej na żywo.

Muzyka z odtwarzacza – dla wielu osób DJ na wesele bez muzyki na żywo nie będzie udane – przede wszystkim uważają tak osoby starsze, które mogą mieć problemy z dobrą zabawą przy muzyce granej przez DJ-a. Jeśli jednak wybierzemy fachowca w tej dziedzinie, wtedy może on porwać do zabawy każdego niezależnie od wieku. Zatem DJ wcale nie musi oznaczać braku weselnego klimatu!

Brak oprawy muzycznej w domu Panny Młodej – jeśli zależy nam na tym, aby oprawa muzyczna odbywała się również w domu Panny Młodej podczas błogosławieństwa, w takim przypadku DJ nie będzie mógł zapewnić nam wtedy odpowiedniej obsługi.

Dodatkowy wodzirej – zdarza się, że DJ podczas przyjęcia weselnego odpowiada tylko za puszczenie muzyki, dlatego będzie konieczne zatrudnienie dodatkowego wodzireja. Niekiedy DJ-e współpracują z wodzirejami, dlatego nie będziemy musieli szukać osoby, która będzie prowadziła imprezę.

Zespół czy DJ – kogo wybrać?

Zatem zarówno DJ, jak i zespół mają określone zalety oraz wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu własnej decyzji. Każda z nich będzie dobra, jeśli tylko będzie odpowiadała naszym potrzebom, a także będzie mogła zapewnić udaną zabawę dla uczestników przyjęcia weselnego!

Nasza sala w Lublinie jest przygotowana zarówno dla DJ jak i dla zespołu muzycznego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą domu weselnego Artemidy. Link