Chociaż współczesne śluby różnią się od tych, które organizowane były przed laty, to jednak warto wskazać, że także i dzisiaj zawierają one wiele różnych elementów tradycji. Jakie są najpopularniejsze i mniej znane zwyczaje ślubne w Polsce oraz na świecie?

Ślub jest ważnym, jeśli nie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że właśnie z tą ceremonią wiąże się wiele różnych zwyczajów. Są one powiązane przede wszystkim z miejscem zamieszkania oraz z wyznawaną wiatą, dlatego też są tak różnorodne.

Dla tych, którzy zainteresowani są różnymi zwyczajami ślubnymi popularnymi w Polsce, a także w innych krajach, przygotowaliśmy listę tych, które spotykane są najczęściej. Sprawdź je już teraz!

Zwyczaje ślubne w Polsce

Polskie zwyczaje ślubne zna niemalże każdy z nas. Możemy zetknąć się z nimi na praktycznie każdym ślubie oraz weselu, które organizowane są w naszym kraju, a często także w innych krajach europejskich. Część z nich znana jest również poza naszym kontynentem.

Poniżej przygotowaliśmy listę najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów ślubnych i weselnych w naszym kraju. Które z nich warto znać?

Popularne tradycje ślubne i weselne w Polsce:

  • błogosławieństwo
  • orszak ślubny
  • brama weselna
  • rzucanie ryżem lub drobnymi monetami
  • powitanie chlebem i solą
  • przeniesienie przez próg
  • pierwszy taniec
  • krojenie tortu weselnego
  • oczepiny
  • rzucanie bukietem lub welonem ślubnym

Każdy z tych zwyczajów ma swoje określone źródła oraz znaczenie, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej!

Błogosławieństwo
To tradycja, która wywodzi się ze starych zwyczajów ślubnych kultywowanych w naszym kraju od wieków.

W domu Panny Młodej zbierają się przyszli małżonkowie, ich rodzina i goście weselni. Następnie rodzice udzielają Pannie Młodej i Panu Młodemu błogosławieństwa na ich nową drogę życia, wykorzystując przy tym krzyż lub gałązkę zanurzoną w wodzie święconej.

Podczas błogosławieństwa rodzice mogą wykorzystać krótką formułkę – gotowe możemy znaleźć także przez internet, ale również mogą wygłosić dłuższą przemowę przygotowaną przez siebie.

Orszak ślubny
Dzisiaj tradycja orszaku ślubnego powoli zanika, ponieważ do ślubu idziemy nie piechotą, ale jedziemy samochodami lub wynajętymi busami czy autokarami. Orszak weselny zmienił zatem swoją postać, chociaż nie zmienił swojego charakteru.

Jako pierwsi w orszaku ślubnym jadą Państwo Młodzi. Tradycyjnie powinni towarzyszyć im ojciec Panny Młodej oraz marka Pana Młodego. Drugi samochód mają zajmować świadkowie oraz matka Panny Młodej i ojciec Pana Młodego. W kolejnych jadą dziadkowie i chrzestni, a następnie inni krewni i pozostali goście weselni.

Brama weselna
W drodze do kościoła albo z kościoła orszak ślubny może natknąć się na bramę weselną. Ten zwyczaj polega na wykupieniu przejścia, aby brama mogła zostać otwarta, a kolejni członkowie orszaku mogli przejechać dalej.

Cena za otwarcie bramy weselnej może być różna – najczęściej jest to alkohol.

Rzucanie ryżem lub drobnymi monetami
Kultywowanym w Polsce oraz w innych krajach zwyczajem jest obrzucanie nowożeńców ryżem albo drobnymi monetami. Po przekroczeniu progu kościoła na nowożeńców spada taki nietypowy deszcz, który ma przynieść im szczęście na wspólnej drodze życia.

Jeśli rzucane są drobne monety, wtedy zadaniem Pary Młodej jest zebranie wszystkich z nich. Tradycja mówi, że ten, kto szybciej zbierze monety, będzie w domu odpowiedzialny za finanse.

Powitanie chlebem i solą
Kolejnym popularnym zwyczajem ślubnym spotykanym w Polsce jest przywitanie Pary Młodej chlebem i solą, do których dodatkowo dodaje się kieliszki wódki. Często wygłasza się również specjalną formułę: „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”.

Zgodnie z tradycją chleb symbolizuje bogactwo, natomiast sól według ludowych wierzeń ma odpędzać złe duchy. Po wypiciu alkoholu nowożeńcy rzucają kieliszki przez swoje prawe ramiona – ma to zapewnić im szczęście i pomyślność. Gdy kieliszek się nie rozbije, wtedy drużba Pana Młodego ma rozbić go nogą. Potem kieliszki są sprzątane – najczęściej para używa miotełki i szufelki razem.

Przeniesienie przez próg
Zwyczaj ten znany jest w Polsce oraz w innych krajach. Następuje po powitaniu Pary Młodej chlebem i solą. Ma on symbolizować przejście, czyli zmianę stanu cywilnego.

Przeniesienie przez próg to zwyczaj, który wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Wówczas potknięcie Panny Młodej przy przechodzeniu przez próg było traktowane jako zły znak, dlatego Pan Młody przenosił wybrankę przez drzwi domu.

Pierwszy taniec
Jeśli goście zasiądą już do stołów i zjedzą ciepły posiłek, wtedy następuje pierwszy taniec. To taniec, w którym biorą udział nowożeńcy. W przeszłości często był to polonez, ale obecnie pary wybierają różne utwory i tańczą walce i inne tańce. Po pierwszym tańcu na parkiet mogą wejść także goście.

Krojenie tortu weselnego
Nieodzownym elementem wesela jest również tort weselny, który obecnie zastąpił tradycyjny kołacz.

Z tortem związany jest również zwyczaj jego krojenia, który polega na tym, że pierwszy kawałek odcinany jest razem przez Parę Młodą, która następnie karmi się nim wzajemnie. Para Młoda częstuje również tortem weselnym wszystkich swoich gości.

Oczepiny
To weselna tradycja, która stosowana jest również w wielu innych krajach słowiańskich, ale obecnie wygląda już zupełnie inaczej niż przed wiekami.

Kiedyś oczepiny polegały na wyprowadzeniu Panny Młodej z sali, w której miało miejsce weselne, aby w innym pomieszczeniu zdjąć jej z głowy wianek i ściąć włosy, a potem wsunąć czepiec na głowę – stąd też pochodzi nazwa oczepin. Obecnie podczas oczepin Para Młoda i goście biorą udział w różnych zabawach.

Rzucanie bukietem lub welonem ślubnym
Zwyczaj ten pochodzi z XIV-wiecznej Francji. Ma miejsce od razu po północy, najczęściej przed samymi oczepinami.

Wtedy Pannie Młodej zawiązuje się oczy, a następnie podczas akompaniamentu muzyki rzuca ona swój bukiet lub welon ślubny do innych, niezamężnych kobiet, które znajdują się na sali. Ta kobieta, która złapie bukiet lub welon, ma następna wyjść za mąż. W podobnej zabawie bierze udział Pan Młody, który do wolnych mężczyzn rzuca muszką. Następnie osoby, które złapały zdobycze, tańczą razem.

Ciekawe tradycje ślubne z innych krajów:

  • Tłuczenie talerzy – ten zwyczaj ślubny ma na celu zapewnienie pomyślności w małżeństwie, aby związek mógł przejść każdy kryzys małżeński.
  • Porwanie Panny Młodej – zwyczaj ten kultywowany jest między innymi w Szkocji. Następnie Panna Młoda jest obrzucana jedzeniem, aby zapewnić jej pomyślność.
  • Obrączki ślubne na stopach – w Indiach stosuje się specjalne obrączki ślubne, które noszone są nie na dłoni, ale na stopie.
  • Czerwony kolor – w Chinach zamiast białej sukni ślubnej Panny Młode noszą suknie w kolorze czerwonym, które symbolizują szczęście i pomyślność.
  • Piłowanie drewna – to tradycja wywodząca się z Niemiec, która polega na wspólnym piłowaniu kawałka drewna przez nowożeńców. Ma symbolizować zgodność i zaangażowanie we wspólną pracę dla rodziny.
  • Prezenty przed ślubem – we Włoszech prezentu ślubne wręczane są przed dniem ślubu i są zanoszone do domu któregoś z przyszłych małżonków.

To tylko niektóre zwyczaje ślubne i weselne, z którymi możemy zetknąć się zarówno w Polsce, jak również w innych krajach. Dzięki nim ceremonie są jeszcze ciekawsze i mają swój unikatowy przebieg i klimat – właśnie dlatego ich kultywowanie nadal jest tak popularne!

Jeśli Lublin to koniecznie sprawdź ofertę Artemidy. Twoja przygoda ślubna zaczyna się tutaj