Bukiet ślubny jest obecnie jednym z niezbędnych dodatków dla Panny Młodej. Jest uzupełnieniem jej ślubnej kreacji oraz wspaniałą pamiątką po dniu zaślubin. Piękną wiązankę kwiatów można zamówić w kwiaciarni, ale można także przyszykować ją samodzielnie. Co wybrać?

Dobór odpowiedniego bukietu ślubnego wcale nie jest taki prosty, jak może się wydawać. Chociaż mamy do dyspozycji mnóstwo ciekawych kwiatów, to jednak stworzenie z nich takiej wiązanki, która będzie idealnie nadawała się na dzień zaślubin, może być trudne.

Nie oznacza to jednak wcale, że bukietu ślubnego nie można przyszykować samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać wtedy o kilku kluczowych kwestiach, aby nasze dzieło prezentowało się atrakcyjnie przez cały dzień.

Czy zatem lepiej zdecydować się na gotowy bukiet ślubny z kwiaciarni? A może spróbować przygotować go samodzielnie? Jeśli także nie wiesz, na co się zdecydować, zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Idealny bukiet ślubny – czyli jaki?

Bukiet ślubny może być wykonany z różnych kwiatów i mieć różnorodne postaci. Na co się zdecydować?

Popularne są między innymi bukiety typu kaskada, które składają się z opadających luźno kwiatów, bukiety w kształcie ciasnych kuleczek czy też minimalistyczne bukiety składające się z jednego albo kilku kwiatów. Biel, czerwień, niebieski czy różowy – kolorów jest mnóstwo, więc każda przyszła Panna Młoda może zabrać do ślubu taki bukiet, który będzie dla niej perfekcyjny pod każdym względem.

Dzisiaj bardzo często bukiet ślubny dobierany jest do typu sylwetki Panny Młodej oraz do kroju jej sukienki, dzięki czemu można uzyskać atrakcyjny wizualnie efekt, na przykład wysmuklenia sylwetki.

Wobec tego każda Panna Młoda może mieć nieco inne wymagania w stosunku do idealnego bukietu – najważniejsze jest to, aby był on w jej guście!

Także warto wskazać, że idealny bukiet ślubny to taki, który będzie świeży i wytrzymały, dlatego też powinien wytrzymać ceremonię zaślubin bez szwanku. Potem najczęściej umieszczany jest w wazonie z wodą na sali weselnej. Następnie, po zasuszeniu, może być pamiątką ze ślubu.

Zatem, czy taki idealny bukiet ślubny można przyszykować samemu? A może jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług florystki, która ma w tym większe doświadczenie?

Bukiet ślubny z kwiaciarni

Zamówienie bukietu na ślub jest najczęściej wybieraną opcją – wtedy za jego przyszykowanie odpowiada florystka, która ma w tym doświadczenie, dlatego też będzie mogła zadbać o to, aby wiązanka była dopracowana w najdrobniejszych detalach.

Jakość
To, jaki efekt uzyskamy, zależne jest głównie od tego, jaką kwiaciarnię wybierzemy. Gdy trafimy na specjalistę w swojej dziedzinie, wtedy rzeczywiście możemy otrzymać piękny bukiet, który będzie perfekcyjnym dopełnieniem całej kreacji ślubnej.

Dobra florystka może przygotować nawet bardzo skomplikowane, misterne bukiety ślubne zgodnie z życzeniem swojej klientki, dlatego też wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że bukiet będzie jedyny w swoim rodzaju, to dobry wybór.

Floryści pracują na różnych kwiatach i stosują także specjalne dodatki, które powodują, że wiązanki są w stanie wytrzymać cały dzień, na przykład specjalne pianki, uchwyty.

Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko, że trafimy na florystkę, która nie przyłoży się do pracy, dlatego też jej wiązanka nie będzie prezentował się tak ładnie, a nawet może mieć uszkodzone lub zwiędłe kwiaty, które nie będą wyglądały dobrze. W związku z tym najlepiej korzystać z usług rekomendowanych florystów.

Wygląd
Jak wspomnieliśmy wcześniej, bukiet ślubny kupiony od florystki może mieć najróżniejsze formy, dlatego jego wygląd może zachwycać.

Aktualnie wiele kobiet zabiera ze sobą zdjęcia wymarzonych bukietów ślubnych do kwiaciarni, aby florystka mogła na ich podstawie przygotować dla nich wiązankę o konkretnym wyglądzie. Atrakcyjny wygląd wiązanki można uzyskać nie tylko przez odpowiednie kwiaty, ale także różnorodne dodatki, na przykład wstążki, tiule, drobną biżuterię, brokaty.

Musimy jednak pamiętać o tym, że florystka może nie poradzić sobie z naszym zleceniem albo może źle nas zrozumieć. Wtedy nasza wiązanka ślubna może odbiegać od naszych życzeń, więc może być dużym problemem, gdy odbieramy ją niedługo przed ceremonią.

Świeżość
Na ogół wtedy, gdy zamówimy bukiet w kwiaciarni, jest on przekazywany jako świeży. Wtedy najczęściej przygotowywany jest w tym samym dniu, co ceremonia, aby prezentował się dobrze.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy zakupieniu bukietu ślubnego w kwiaciarni może zdarzyć się, że będzie on wykonany z nieświeżych kwiatów – będą podwiędłe lub zbrązowiałe już w momencie odbioru bukietu. Oczywiście, wtedy mamy prawo zażądać przygotowania świeżej wiązanki, ale to dodatkowy stres.

Cena
Gdy chodzi o koszty, bukiet ślubny przygotowany przez florystkę może być bardzo drogi.

Ceny są wyższe niż w przypadku zwykłych bukietów, które wręczamy na różne okazje, na przykład na urodziny czy imieniny, co jest związane z samą techniką układania bukietów ślubnych oraz z koniecznością zastosowania dodatkowych akcesoriów.

Średnio, za bukiet ślubny trzeba będzie zapłacić od około 100 złotych do nawet około 300 złotych w zależności od liczby i rodzaju wykorzystanych kwiatów oraz od jego stylu.

Samodzielnie wykonany bukiet ślubny

Druga propozycja to bukiet ślubny wykonany samemu – na takie rozwiązanie decyduje się mniej przyszłych Panien Młodych, ale również warto wziąć je pod uwagę. Sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na zmniejszeniu kosztów związanych ze ślubem, a także wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że wiązanka będzie świeża.

Jakość
Jeśli bukiet chcemy przygotować samodzielnie i nie mamy w tym doświadczenia, wtedy najlepiej zdecydować się na proste kompozycje kwiatowe. Mnóstwo inspiracji i poradników można znaleźć obecnie przez internet – to także filmy, które pokazują, jak krok po kroku przygotować wiązankę na ślub w różnych stylach.

Dobrym wyborem może być modny teraz bukiet z gipsówki czy też na bukiet z tulipanów lub frezji, które są łatwe w układaniu. Unikajmy kwiatów delikatnych, na przykład róż, które łatwo zniszczyć podczas nieumiejętnego budowania bukietu.

Jakość bukietu przygotowanego własnoręcznie nie musi być zatem zła – jeśli wybierzemy prostą kompozycję i kwiaty, które na długi czas zachowują świeżość, wtedy nasza wiązanka może prezentować się tak dobrze jak ta, która pochodzi z kwiaciarni.

Oczywiście, istnieje ryzyko, że coś się nie uda. Właśnie dlatego przed wykonaniem wiązanki na ślub warto poćwiczyć różne kompozycje – wtedy można nabrać większej wprawy w ich szykowaniu.

Wygląd
Wygląd wiązanki ślubnej wykonanej samodzielnie także może być bardzo atrakcyjny. Możemy wybrać rożne kwiaty lub też tylko jeden ich rodzaj, aby stworzyć idealną kompozycję.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie rzucać się z motyką na słońce – bardzo skomplikowane bukiety, na przykład w formie kaskady czy torebeczki są trudne w wykonaniu, dlatego też lepiej wybrać coś łatwiejszego.

Świeżość
Gdy chcemy samodzielnie przygotować bukiet na ślub, wtedy musimy także samemu kupić kwiaty, a tym samym także wiemy, jakiej są świeżości.

W związku z tym nie pojawi się sytuacja, gdy wiązanka zamówiona w kwiaciarni okaże się nieświeża, ponieważ została wykonana dwa dni czy jeden dzień wcześniej i była nieodpowiednio przechowywana.

Aby bukiet prezentował się ładnie przez cały czas, możemy także wykorzystać przy jego wykonaniu różne akcesoria, na przykład specjalne gąbki, które przedłużają świeżość kwiatów.

Cena
Dużą zaletą samodzielnego wykonania bukietu ślubnego jest przystępna cena – zapłacimy znacznie mniej niż za gotową wiązankę z kwiaciarni, dlatego to dobry wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Kwiaty na bukiet możemy zakupić w kwiaciarni, ale jeszcze mniej zapłacimy za nie na giełdach kwiatowych. Aby wiązanka ładnie się prezentowała, musimy także dobrać do niej różne dodatki, na przykład wstążki czy mikrofon do trzymania. Takie akcesoria można kupić w sklepach florystycznych – również przez internet.

Samodzielne wykonanie bukietu będzie kosztowało nas od około 20 do 100 złotych w zależności do tego, jakie kwiaty i dodatki wybraliśmy.

Gdy temat bukietu jest już ustalony pora zająć się wyborem domu weselnego. Jeśli Lublin to Twoje miasto sprawdź ofertę Domu Weselnego Artemida.