Kiedyś na przyjęciu weselnym gości sami wybierali sobie miejsca. Tradycyjnie najbliższa rodzina siadała wtedy blisko Pary Młodej, natomiast dalsi krewni i znajomi przy oddalonych stolach. Teraz jednak na niemalże każdym weselu miejsca dla gości są oznaczone. Ma to wiele plusów, między innymi zapobiega niesnaskom przy wyborze właściwego miejsca czy pozostawaniu pojedynczych, wolnych krzeseł. Jak więc usadzić gości weselnych? Sprawdź nasze porady!

Żeby odpowiednio usadzić gości weselnych, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, w tym rozmieszczenie stołów weselnych, liczbę zaproszonych gości, stopień ich pokrewieństwa z Parą Młodą, sympatie i antypatie towarzyskie, a także indywidualne potrzeby konkretnych gości, na przykład seniorów i dzieci.

Gdy masz trudności z rozsadzeniem wszystkich zaproszonych na wesele osób, posłuż się poniższymi zasadami. Z nimi zrobisz to łatwo i szybko!

Rozmieszczenie stołów na sali weselnej

Zanim rozpocznie się rozsadzanie gości, trzeba wiedzieć, jak rozmieszczone będą stoły na sali weselnej. Wiele sali daje wtedy swoim gościom dowolność w ich ustawieniu, niemniej jednak nie zawsze każda opcja jest możliwa do realizacji.

Stoły mogą być rozmieszczone na dwa sposoby:

  • w układzie zamkniętym
  • w układzie rozrzuconym

Pierwsza opcja, czyli zamknięta konfiguracja wykorzystuje ustawienie stołów tak, aby zmieściło się przy nich jak najwięcej gości. Wtedy stoły umieszczane są w kształt kwadratu, prostokąta, liter jak U, E czy T. W centralnym, najbardziej widocznym miejscu siadają wtedy Panna i Pan Młody.

Zamknięta konfiguracja wybierana jest najczęściej, ponieważ wtedy można zaoszczędzić dużo miejsca na planie sali weselnej.

Druga opcja, czyli stoły w układzie rozrzuconym, wymagają już większej przestrzeni dla takiej samej liczby gości. W takiej sytuacji stoły najczęściej są okrągłe i siada przy nich paru gości. W centralnej pozycji na sali zazwyczaj znajduje się stół Pary Młodej.

Po wyborze odpowiedniej konfiguracji można przejść do kolejnego punktu, czyli do wyboru miejsc dla Pary Młodej oraz dla jej gości.

Miejsce dla Pary Młodej

Na samym początku trzeba będzie wybrać dobre miejsce dla siebie, czyli dla Pary Młodej. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, miejsce dla nowożeńców powinno być dobrze widoczne, reprezentacyjne, aby dzięki temu goście mogli łatwo na nich patrzeć.

W przypadku układu zamkniętego miejsca dla Pary Młodej zwykle znajdują się na środku układu, u jego szczytu. W układzie rozproszonym z kolei stół Pary Młodej umieszczany jest mniej więcej pośrodku innych stołów.

Zgodnie z zasadami, Panna Młoda powinna siedzieć po prawej Stronie Pana Młodego. Następnie przy parze najczęściej siadają świadkowie oraz ich osoby towarzyszące. Weselny savoir-vivre wskazuje, że po stronie Panny Młodej powinien siedzieć świadek, natomiast Pana Młodego – świadkowa.

Można też rozważyć jeszcze jedną opcję, a mianowicie wykonanie tak zwanego stołu prezydialnego. W tym przypadku Para Młoda ma własny, osobny stół, dlatego nie siada przy nim z innymi osobami. To coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala na większy komfort i swobodę.

Miejsca dla bliskiej rodziny

W pobliżu Pary Młodej powinni siedzieć najbliżsi członkowie rodziny – rodzice oraz rodzeństwo wraz z partnerami. Gdy jest taka możliwość, najczęściej siadają oni przy wspólnym stole lub jak najbliżej Pary.

Nieco dalej umieszcza się pozostałych członków bliskiej rodziny, na przykład dziadków, chrzestnych i inne ważne osoby, które mają siedzieć niedaleko nowożeńców.

Miejsca dla pozostałych członków rodziny

Wybór pozostałych miejsc jest już indywidualną decyzją narzeczonych, dlatego można zdecydować się na usadzenie ich na różne sposoby.

Rodziny Panny Młodej oraz Pana Młodego mogą siedzieć osobno, co jest częstszym rozwiązaniem, ale istnieje także możliwość integrowania ze sobą gości poprzez wymieszanie rodzin przy stołach.

W pierwszym wariancie, czyli wtedy, gdy rodziny siedzą osobno, gości warto usadzać według kryterium pokrewieństwa oraz wieku, na przykład kuzynów blisko kuzynów, a seniorów wspólnie.

Wtedy, gdy rodziny mają być mieszane, najlepiej posługiwać się kryterium wieku, ale też można wziąć pod uwagę zainteresowania, gdy wiemy o nich więcej. Wtedy nieznajomi sobie goście mogą łatwo i szybko znaleźć wspólny język przy stole weselnym.

Miejsca dla znajomych

Dzisiaj na wesela bardzo często zapraszani są również znajomi i rodzina. W tym przypadku zazwyczaj usadzani są oni przy osobnym stole.

Można także zdecydować się na wymieszanie znajomych pod kątem wieku z członkami rodziny. Inna koncepcja polega na usadzeniu znajomych przy wspólnym stole z Parą Młodą.

O czym jeszcze warto pamiętać:

1. Singli najlepiej usadzać przy osobnym stole albo alternatywnie przy rodzinie.

2. Seniorzy powinni być usadzeni tak, aby nie siedzieli tyłem do Pary Młodej. Także warto wybierać dla nich miejsca z dala od nagłośnienia, blisko wejścia na salę oraz toalety.

3. Dla dzieci można przygotować osobny stolik, przy którym mogą spędzać czas w swoim towarzystwie.

4. Nie można zapominać o stoliku dla osób jak DJ, orkiestra, fotograf. Zwykle znajduje się on na uboczu.

5. Przy wybieraniu miejsc dla gości weselnych warto pamięta

o tym, aby naprzemiennie usadzać kobiety i mężczyzny.

6. Zasady dobierania miejsc mówią też, że kobiety nie powinny znajdować się na końcach stołów.

7. Sam wybór miejsc dla gości warto odpowiednio zapisać, na przykład można przygotować plan na kartce lub skorzystać z organizerów dostępnych online.

Jak odpowiednio oznakować stoły weselne?

Aby każdy z gości wiedział, gdzie usiąść, konieczne jest właściwe oznakowanie stołów weselnych oraz przygotowanie innych materiałów służących do wskazania na odpowiednie miejsca dla gości.

Żeby goście mogli łatwo znaleźć przeznaczone dla nich miejsca, stosowane są poniższe rodzaje materiałów:

  • listy gości weselnych – zawierają imiona i nazwiska gości wraz ze wskazaniem, przy którym stole mają siedzieć dane osoby, stoły oznaczone są najczęściej numerami
  • plany sali weselnej – mogą być stosowne zamiast list gości, wskazują na rozmieszczenie stołów na sali i gości
  • numerki stołów weselnych – są one umieszczane w widocznym miejscu na każdym stole, aby goście mogli łatwo wyszukać ten, przy którym mają usiąść
  • winietki z imionami i nazwiskami gości – znajdują się przy konkretnych miejscach, przy których mają siedzieć zaproszeni goście

Wszystkie z powyższych elementów można przygotować we własnym zakresie albo zamówić je w drukarniach przygotowujących druki ślubne. Druga opcja jest prostsza i pozwala również na otrzymanie pięknie prezentujących się wydruków wpisujących się w motyw przewodni wesela.

Listy gości oraz plany sali weselnej umieszczane są przy wejściu na salę. Mogą mieć formę wiszącej listy lub tablicy umieszczonej na ozdobnym stojaku.

Numerki stołów oraz winietki mogą mieć formę zagiętych kartek, ale również można umieścić je na dekoracyjnych podstawkach.

Gdy zatem Wasze ważne przyjęcie zbliża się wielkimi krokami, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio usadzić gości. To nie taki trudne, a dzięki właściwemu doborowi miejsc każda osoba zaproszona na przyjęcie może czuć się komfortowo!

Jeśli planujesz wesele w Lublinie warto sprawdzić ofertę domu weselnego Artemida. Tutaj bez problem usadzisz swoich gości.