W wielu polskich domach nadal zaręczyny odbywają się w sposób tradycyjny, czyli w gronie najbliższych. Jak dokładnie przebiega tego rodzaju wydarzenie?

Zaręczyny są jednym z tych dni, na które wiele kobiet wyczekuje całe życie. To moment, w którym wybranek ich serca prosi je o rękę, dlatego też jest on również często jeszcze ważniejszy od samego ślubu, który jest przypieczętowaniem zaręczyn.

Dzisiaj tradycyjne zaręczyny spotykane są coraz rzadziej. Poproszenie o rękę stało się romantyczną i intymną chwilą dwóch osób, na przykład w restauracji, podczas wyjazdu na wakacje lub w innym momencie – niekoniecznie podniosłym.

Tradycyjne zaręczyny, które znane są od wieków w Polsce, są więc mało popularne. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wybrać. Co warto o nich wiedzieć?

Jak kiedyś wyglądały zaręczyny?

Zaręczyny, które kiedyś nazywano zrękowinami, miały oficjalny charakter, a w samym wydarzeniu brało udział więcej osób niż tylko sam mężczyzna oraz wybranka jego serca.

Zrękowiny odbywały się zgodnie z lokalnymi tradycjami, dlatego też ich przebieg był zależny od tego, w którym regionie miały miejsce. Często były także poprzedzone swatami, podczas których kandydat otrzymywał zgodę na zrękowiny lub też otrzymywał czarną polewkę, czyli tradycyjną zupę przygotowywaną na bazie rosołu oraz kaczej krwi. Czarna polewka była wówczas symbolem odmowy propozycji zrękowin oraz ślubu.

Same zrękowiny były oficjalne i były traktowane również jako wydarzenie o skutkach prawnych. Spotkanie odbywało się w gronie obojga rodziców przyszłego Pana oraz przyszłej Panny Młodej, a także swata. Przyrzeczenie odbywało się jako podanie sobie rąk nad tradycyjnym chlebem.

Podczas zrękowin rodzice narzeczonych wymieniali się również upominkami, a także ustalali szczegóły dotyczące życia przyszłej Pary Młodej oraz ich zaślubin.

Obecnie oświadczyny odbywają się już znacznie inaczej, ale nadal tradycyjne zaręczyny zawierają elementy dawnej tradycji.

Tradycyjne zaręczyny dzisiaj – jak wyglądają?

Dzisiaj także można zdecydować się na tradycyjne zaręczyny. Wtedy mężczyzna musi pamiętać o tym, aby przestrzegać kilku ważnych zasad, aby całe to wydarzenie okazało się w pełni udane i zakończyło się pomyślnie.

Współczesne zaręczyny bazujące na tradycji wymagają obecności czterech osób, a mianowicie pary, która w przyszłości ma związać się węzłem małżeńskim, a także rodziców kobiety. Nie ma potrzeby angażowania oświadczyny rodziców mężczyzny, dlatego też nie trzeba zapraszać ich na to wydarzenie.

Staropolski zwyczaj wskazuje, że tradycyjne zaręczyny powinny odbyć się w domu przyszłej narzeczonej, ale możemy również oświadczyć się w innym miejscu, na przykład podczas wspólnego wyjścia do restauracji.

Najważniejszym elementem tradycyjnych zaręczyn jest oświadczenie się w obecności rodziców przyszłej Panny Młodej, dlatego też należy zaaranżować je tak, aby podczas wydarzenia znalazły się wszystkie potrzebne osoby. Wtedy mężczyzna powinien wcześniej poinformować rodziców o swoich zamiarach, a po otrzymaniu zgody poprosić swoją wybrankę o rękę.

Dodatkowo, prośbie o pozwolenie na zaręczyny może towarzyszyć również prośba o błogosławieństwo.

Przykładowe scenariusze na tradycyjne zaręczyny:

Gdy oświadczyny mają odbyć się w domu kobiety, wtedy mężczyzna powinien pojawić się na spotkaniu z podarunkami dla rodziców, na przykład mogą być to kwiaty dla matki oraz alkohol dla ojca przyszłej Panny Młodej. Przy przekazywaniu upominków mężczyzna może zapytać rodziców, czy może prosić o rękę ich córki. Jeśli otrzyma pozwolenie, wówczas wyjmuje pierścionek i oświadcza się kobiecie.

Oświadczyny mogą odbyć się również w restauracji podczas uroczystego obiadu albo kolacji. Wtedy powinniśmy zaczekać na koniec posiłku, a następnie poprosić wszystkich o uwagę i zapytać rodziców o rękę córki. Następnie należy skierować się do ukochanej i oświadczyć się jej.

Gdy oświadczyny mają być niespodzianką, wówczas mężczyzna może wcześniej udać się do domu przyszłej narzeczonej, gdy wie, że jej rodzice są na miejscu. Potem może poprosić ich o pozwolenie na zaręczyny, a wtedy, gdy jego wybranka przyjdzie do domu, oświadczyć się jej.

Naturalnie, to tylko kilka przykładowych scenariuszy, ponieważ wydarzenie może odbyć się również w nieco inny sposób. Pamiętajmy jednak o tym, że tradycyjne zaręczyny powinny mieć miejsce w obecności rodziców ukochanej, a także przyszły narzeczony powinien poinformować ich o swoich planach.

Przesądy związane z zaręczynami:

  • Gdy pierścionek nie wejdzie cały na palec przyszłej Panny Młodej, ale zatrzyma się na jej ostatnim stawie na palcu, wtedy oznacza to, że będzie ona wspaniałą gospodynią.
  • Nie powinno wręczać się pierścionka z perłą, ponieważ ma ona przynosić pecha i płacz.
  • Jeśli zaręczyny zostaną zerwane, wtedy kobieta nie powinna oddawać mężczyźnie pierścionka, ale to on powinien poprosić o jego zwrot.

Tradycyjne zaręczyny – czy stroje wizytowe są konieczne?

Aby tradycyjne zaręczyny były w pełni udane, musimy pamiętać o tym, że jest to wydarzenie podniosłe i oficjalne, dlatego też warto zadbać o odpowiednią atmosferę.

W trakcie uroczystej kolacji czy spotkania w domu przyszłej Panny Młodej powinny obowiązywać stroje wizytowe, jednak obecnie stosowane są one coraz rzadziej. Oczywiście, gdy planujemy wyjście do eleganckiej restauracji, jak najbardziej warto je założyć. Sprawdzą się też wtedy, gdy oświadczyny mają mieć miejsce podczas ważnego wydarzenia w domu, na przykład w trakcie świąt Bożego Narodzenia czy uroczystego obiadu niedzielnego.

W pozostałych przypadkach nie musimy zakładać garnituru, ale warto wybrać bardziej eleganckie ubrania, na przykład koszulę, aby w ten sposób podkreślić rangę wydarzenia.

Tradycyjne zaręczyny dzisiaj – czy to dobry wybór?

Tradycyjne zaręczyny są dzisiaj stosowane coraz rzadziej, ale nadal są spotykane w niektórych, bardziej konserwatywnych rejonach kraju. Również częściej odbywają się w domach, w których przyszła narzeczona oraz jej rodzice są religijni.

Odchodzenie od tradycyjnych zaręczyn jest jednak w pełni zrozumiałe, ponieważ nie przystają one do naszych czasów. Proszenie rodziców o rękę córki w XXI wieku, gdy kobieta może sama decydować o tym, czy chce kogoś poślubić, jest uznawane coraz częściej za posunięcie w złym tonie, chociaż, jak wspomnieliśmy, często jest ono odczytywane zupełnie inaczej.

Tradycyjne zaręczyny mogą być również bardzo krępujące, ponieważ odbywa się w obecności rodziców – obecnie uznaje się, że wydarzenie to powinno odbywać się pomiędzy dwoma zainteresowanymi osobami, czyli przyszłymi narzeczonymi i nie wymaga obecności innych osób.

Dodatkowo, warto wskazać, że nie zawsze takie zaręczyny są możliwe. Nie każda kobieta pozostaje w dobrych stosunkach ze swoimi rodzicami, dlatego też tradycyjne zaręczyny nie są wtedy dobrym pomysłem.

Zdarza się też, że urządzenie tradycyjnych zaręczyn nie jest po prostu możliwe, na przykład wtedy, gdy para mieszka w zupełnie innym mieście lub nawet kraju.

Zatem na tradycyjne zaręczyny warto zdecydować się jedynie w sytuacji, gdy wiemy, że taka forma będzie odpowiadała każdej ze stron – zarówno przyszłej narzeczonej, jak również narzeczonemu. W przeciwnym przypadku zamiast najwspanialszego momentu w życiu oświadczyny mogą być powodem do stresu, a nawet płaczu!

Po zaręczynach wybieramy dom weselny. Jeśli Lublin to Twoje miasto sprawdź Artemidę.