Od jakiegoś czasu w tematach związanych z dekoracją sali weselnej pojawiły się okrągłe stoły. Mają one swoich zwolenników, jak i przeciwników. Świadczy to jednak to tym, że każda Para Młoda ma prawo wyboru tego, co podoba się jej najbardziej. Na co zatem zwracać uwagę wybierając stoły na wesele?

Obecnie prawie każda sala weselna jest w stanie zaoferować Parze Młodej zarówno tradycyjne i prostokątne stoły, jak i również stoły okrągłe, które są bardziej nowoczesne i pasują aktualnie do wielu wizji młodych ludzi.

W kwestii stołów warto doradzić się również z menedżerem lub obsługą sali, ponieważ oni w organizacji na pewno mają większe doświadczenie, niż Para Młoda, która po raz pierwszy organizuje taką uroczystość.

Stół Pary Młodej

W kwestii wyboru stołu dla Pary Młodej nie powinno być żadnej dyskusji, ponieważ stół Pary Młodej zawsze powinien być prostokątny i umieszczony w odpowiednim miejscu na sali. Stół prostokątny sprawia, że Para Młoda zawsze jest w centrum, ma widok na wszystkich gości i absolutnie nie siedzi do żadnego gościa tyłem, co byłoby niemożliwe w przypadku okrągłego stołu dla Pary Młodej.
Stół Pary Młodej może być krótszy i dłuższy. To zależy od układu sali oraz od tego jakie preferencje posiada Para Młoda i ilu gości chce mieć przy swoim stole.

Okrągłe stoły, czyli stylowe wesele

Moda na okrągłe stoły pojawiła się w naszym kraju z zachodu. Okrągłe stoły wyglądają pięknie, stylowo oraz bardzo elegancko, dlatego podobają się wielu Młodym Parom i pasują do nowoczesnego wystroju sali na wesele. Wokół takiego stoły mieści się zazwyczaj 8, 10 lub 12 osób. Ważne jest to, aby przeliczyć, czy przy konkretnej liczbie gości takie stoły są możliwe.
Sala weselna ma konkretną liczbę stołów, które mieszczą się na danej sali i niestety nie wszędzie jest możliwość umieszczenia takich stołów, jeśli liczba gości weselnych jest duża.

Goście bardzo lubią okrągłe stoły, ponieważ wszyscy doskonale się widzą siedząc przy takim stole i swobodnie mogą ze sobą rozmawiać.

Dla Pary Młodej jest jeszcze jedno utrudnienie, ponieważ w przypadku okrągłych stołów jest trudniej ułożyć wszystkich gości, aby każdy czuł się komfortowo w swoim towarzystwie przy stole.

Stoły prostokątne, czyli ukochana klasyka

Stołów prostokątnych nikomu nie trzeba przedstawiać, ponieważ jest to klasyka na polskich weselach i króluje już od wielu, wielu lat. Prostokątne stoły pomagają w tym, aby odpowiednio stworzyć ułożenie na sali. Dzięki takim stołom na sali można pomieścić wielu gości i łatwo będzie ich wszystkich usadzić.
Prostokątne stoły to też lepsza możliwość, jeśli chodzi o udekorowanie ich. Zdecydowanie jest na nich więcej miejsca niż w przypadku stołów okrągłych, więc na prostokątne stoły powinny zdecydować się Pary Młode, które zwracają ogromną uwagę na udekorowanie sali.

Zalety, wady i charakterystyczne cechy stołów okrągłych
Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące okrągłych stołów:

  • są eleganckie, czyli pasują do uroczystości i sal wytwornych w stylu pałacowym, glamour, francuskim, hollywood, vintage,
  • nie wszystkie sale mają je w ofercie, często trzeba je specjalnie zamówić,
  • maksymalnie usadowić można przy nich dwanaście osób, co może być problematyczne podczas usadzenia gości,
  • łatwo je udekorować: wystarczy jedna kompozycja kwiatowa na stół, ale jest to tym samym opcja droższa – na stole prostokątnym kwiaty stawiamy co kilka miejsc, w tym wypadku na każdym osobną,
  • dekoracja musi być niska, aby nie przysłoniła gości i aby mieli oni ze sobą swobodny kontakt,
  • łatwo ustawić na nich jedzenie,
  • sprzyjają integracji przy stole,
  • wbrew pozorom okrągłe stoły nie funkcjonują na zasadzie „samotnych wysp” – goście podczas zabawy przemieszczają się i przesiadają,
  • goście niestety siedzą do siebie tyłem.

Trzeba przyznać, że przede wszystkim okrągłe stoły ustawia się stosunkowo łatwo. Najważniejsze, aby układ nie był chaotyczny, a odległości między stołami pozwalały na swobodne przemieszczanie gości między nimi. Najczęściej ustawia się je naprzemiennie lub dookoła parkietu, jeśli takowy znajduje się na środku.

Zalety, wady i charakterystyczne cechy stołów prostokątnych
Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące prostokątnych stołów:

  • są bardziej dostępne, ponieważ znajdują się na wyposażeniu każdej sali,
  • tradycyjne, a więc bezpieczne i łatwe w dekoracji,
  • pasują do każdego stylu, choć najbardziej im po drodze z rustykalnym, biesiadnym, boho i klasycznym,
  • sprawdzają się zarówno w przypadku imprez kameralnych, jak i większych wesel,
  • dają więcej możliwości ustawienia w pomieszczeniu,
  • ustawiane razem wymagają mniejszej ilości dekoracji i mogą one być wysokie – wystarczy postawić je w przestrzeni między gośćmi,
  • bezpośrednio dostępni są dla siebie jedynie sąsiedzi z naprzeciwka i obok, co jednocześnie jest plusem, jak i minusem.

Jeśli chodzi o stół prostokątny, to wariantów na jego ułożenie jest mnóstwo i zależą one przede wszystkim od:

  • wielkości sali
  • kształtu sali
  • liczby gości
  • wielkości parkietu.

Najczęstsze to mniej lub bardziej rozbudowane układy przypominające litery:

  • “E” – najpopularniejszy układ, który sprawdza się w przypadku, gdy gości jest dużo,
  • “U” – czyli tradycyjna podkowa, ten rodzaj ułożenia jest najbardziej integracyjny i sprawdza się na średnich salach,
  • “L” – układ idealny jest dla mniejszej liczby gości, jak i dla sal, które są długie i wąskie.

Warto decydować się na winietki?
Winietki powinny być obowiązkowe na każdym przyjęciu weselnym i to Para Młoda powinna usadzać gości wraz z pomocą rodziców. Pozwoli to na uniknięcie różnego rodzaju konfliktów i problemów w czasie wesela.

Jeśli goście mieliby sami wybierać sobie miejsca to na pewno zapanowałby chaos i pojawiłyby się kłótnie pomiędzy gośćmi, które musiałaby rozwiązywać Para Młoda, która w tym dniu i tak ma już bardzo dużo rzeczy na głowie.

Winietki przygotowuje się wcześniej, układa na stole i każdy gość wchodzący na salę szuka swojego nazwiska na karteczce i siada w wyznaczonym miejscu. Para Młoda na pewno zadba o to, aby goście mieli odpowiednie towarzystwo wokół siebie.

Dodatkowo ważną informację jest to, aby nie umieszczać winietki “Osoba Towarzysząca”. Dbając o komfort gości powinno pamiętać się o tym, aby poznać imię i nazwisko takiej osoby, nawet jeśli nie była ona wymieniona z imienia i nazwiska na zaproszeniu ślubnym. Każdy gość zazwyczaj już wcześniej wie z kim pojawi się na uroczystości.

Kto powinien zająć się ułożeniem stołów?
Ułożenie stołów na sali zazwyczaj proponuje obsługa sali, która jest w tym bardziej doświadczona i może znaleźć lepsze rozwiązanie. Oczywiście wszystkie sprawy za każdym razem konsultowane są z Parą Młodą i to ona ostatecznie podejmuje decyzje.

Jak widać – możliwość jest całkiem sporo, jeśli chodzi o stoły na sali weselnej i ich ułożenie. Popularne zarówno są stoły okrągłe, jak i prostokątne, więc można wybrać stoły, które bardziej podobają się zainteresowanym osobom.

W kwestii doboru takich stołów warto doradzać się osób, które znają się na tym lepiej, czyli będzie to na pewno obsługa sali, wedding planner lub osoby, które mają za sobą organizację takich imprez.

Zajrzyj również do artykułu “Ślub plenerowy – czy to dobry pomysł?”