Pierwsza Komunia Święta to uroczystość, podczas której dzieci tradycyjnie obdarowane są różnymi upominkami. Te zmieniały się na przestrzeni lat. Kiedyś bardzo popularne były zegarki i rowery, teraz najmłodsi częściej otrzymują komputery, smartfony czy konsole. Jeżeli zastanawiasz się, jaki prezent na komunię wybrać, sprawdź nasze propozycje!

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej jest wydarzeniem ważnym dla całej rodziny. To przede wszystkim uroczystość o charakterze religijnym, lecz z drugiej strony jest ona także radosną celebrą, której towarzyszy przyjęcie i wręczanie podarunków.

Znalezienie udanego prezentu często może nastręczać dużo problemów. Co będzie podobało się chłopcu, a co dziewczynce? Jaką sumę przeznaczyć na podarunek? Czy musi być on koniecznie związany tematycznie z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej? Sprawdź nasze porady i wybierz najlepszy prezent na komunię!

Uniwersalne podarunki na komunię

Upominek z okazji Pierwszej Komunii Świętej może być uniwersalny, czyli może sprawdzić się zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Takie prezenty są dzisiaj najbardziej popularne, dlatego można mieć pewność, że sprawdzą się na tę uroczystość.

1. Pieniądze

To zdecydowanie najpopularniejszy pomysł na prezent na Komunię. Koperta z gotówką pozwala to prezent niewymagający głownia się nad wyborem, a także zawsze mile widziany. Z uzbieranej sumy maluch może wtedy samodzielnie kupić sobie to, co będzie chciał najbardziej. Ile pieniędzy włożyć do koperty? Panuje niepisana zasada, że kwota ta powinna odpowiadać cenie za „talerzyk”, czyli za poczęstunek dla gościa. Zazwyczaj jest to 100-200 złotych od osoby.

2. Rower

To druga popularna i również tradycyjna propozycja na prezent. Oczywiście, będzie to udany podarunek tylko wtedy, gdy maluch jeszcze nie ma roweru, więc warto wcześniej uzgodnić go z rodzicami. Najczęściej podarunkiem jest rower miejski albo górski. Cena takiego podarunku to zazwyczaj kilkaset złotych, więc wręczają go głównie Rodzice Chrzestni lub inni goście jako wspólny podarunek.

3. Elektryczna deskorolka lub hulajnoga

To jeden z ostatnich hitów wśród prezentów komunijnych dla dziewczynek i dla chłopców. Elektryczna deskorolka albo hulajnoga to świetna zabawa. Sprzęt tego typu wyposażony jest w akumulatory, które napędzają silnik elektryczny. Dzięki temu można poruszać się nim bez trudu. Elektryczna deskorolka lub hulajnoga sprawią, że maluch będzie spędzał więcej czasu na świeżym powietrzu, a także pomogą w rozwoju jego koordynacji ruchowej.

4. Klocki Lego

Klocki to kapitalny pomysł na prezent dla każdego uczestnika Pierwszej Komunii Świętej. Dzisiaj w ofercie popularnej firmy Lego, ale również innych producentów można znaleźć wiele kolekcji dedykowanych dla chłopców oraz dla dziewczynek. Piraci, rycerze, bohaterowie gier komputerowych – to jedynie parę propozycji.

5. Trampolina

Przeznaczona do ogrodu trampolina to również świetny pomysł na prezent na komunię. Skakanie nie tylko sprawia mnóstwo frajdy, ale również jest bardzo zdrowe.

6. Gry planszowe

Uniwersalnym upominkiem na komunię będzie również gra planszowa. Można postawić na klasykę, na przykład na Monopoly czy też na Catan, ale również wybrać inne tytuły. Gra planszowa gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy dla całej rodziny, dlatego na pewno będzie to udany podarunek na tę uroczystość.

Podarunki na komunię dla chłopca

W naszym zestawieniu poza uniwersalnymi upominkami znalazły się także specjalne propozycje dla chłopców. To szeroka gama podarunków, które będą mogły przypaść do gustu każdemu maluchowi.

1. Konsola do gier

Popularnym pomysłem na prezent komunijny dla chłopców są konsole do gier. Warto też zaznaczyć, że konsola może również przypaść do gustu dziewczynkom – warto zapytać rodziców o zainteresowania ich pociechy. Najlepszym zakupem będzie najnowsza generacja konsoli, dlatego trzeba przygotować się wtedy na nieco większy wydatek. Mniej kosztują konsole starszej generacji, lecz biblioteka tytułów jest wtedy ograniczona.

2. Zegarek lub smartwatch

Klasycznym podarunkiem na Pierwszą Komunię Świętą jest zegarek, który dzisiaj może być zastąpiony również przez jego nowszy odpowiednik – smartwatch. Do wyboru jest szeroka gama świetnych modeli. Oczywiście, najlepiej postawić na te markowe, które będą mogły posłużyć na lata i będą również wspaniałą pamiątką.

3. Dron

To jedna z nowszych zabawek, którą można podarować na komunię. Najlepiej wybrać model lepszej klasy, pozwalający nie tylko na latanie, ale również na robienie filmów. Taki sprzęt świetnie nada się do zabawy i może być początkiem hobby. Przyda się też całej rodzinie, aby przygotowywać efektowne zdjęcia i nagrania, na przykład podczas wakacji.

4. Gry komputerowe

Gdy maluch ma własny komputer, można także pokusić się o zakupienie w prezencie gier komputerowych. Najlepiej sprawdzą się wtedy najnowsze tytuły. Warto jednak wcześniej porozmawiać z rodzicami, żeby dowiedzieć się, czy dana gra nie znajduje się już w komputerowej biblioteczce malucha.

5. Sprzęty sportowe

To udany pomysł na prezent dla każdego malucha, który lubi spędzać swój czas aktywnie. Warto wtedy dopasować podarunek do zainteresowań, na przykład mogą być to markowe korki dla amatora gry w piłkę, kosz do gry w koszykówkę, zestaw do gry w badmintona, deskorolka czy też rolki.

Podarunki na komunię dla dziewczynki

Gdy masz zaproszenie na przyjęcie komunijne do dziewczynki, sprawdź także te pomysły na prezenty z okazji tego sakramentu.

1. Biżuteria złota lub srebrna

To chętnie wybierany podarunek na Pierwszą Komunię Świętą przeznaczony dla dziewczynki. Warto wtedy zakupić biżuterię o ponadczasowym wzorze, na przykład kolczyki z małymi diamentami wykonane ze złota albo też zestaw biżuterii składającej się z naszyjnika, bransoletki oraz kolczyków ze srebra. Aby podarunek był piękną pamiątką, można też zdecydować się na biżuterię z grawerunkiem.

2. Rolki

Wiele dziewczynek uwielbia jeździć na rolkach, dlatego taki podarunek też będzie strzałem w dziesiątkę na komunię. Najlepiej postawić wtedy na lepszej klasy sprzęt, który będzie służył przez lata. By zabawa była bezpieczniejsza, najlepiej wraz z rolkami wręczyć również kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

3. Klasyczny zegarek

Dla dziewczynki dobrym podarunkiem będzie również klasyczny zegarek tarczowy, na przykład w kolorze bieli, beżu czy delikatnego różu. Taki podarunek może być też grawerowany – wtedy specjalny laserowy grawerunek umieszcza się z tyłu na kopercie zegarka.

4. Zestaw książek

To w zasadzie uniwersalny upominek, który sprawdzi się zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Najlepiej jako podarunek wybrać wtedy zestaw składający się z książek, na przykład klasyki jak Harry Potter, Hobbit. W księgarniach czeka wiele ciekawych propozycji dla maluchów.

5. Zestaw artystyczny

Wypełniony kolorowymi kredkami, mazakami i innymi akcesoriami zestaw artystyczny również może być udanym pomyłem na podarunek dla dziewczynki. Razem z nim można o wiele łatwiej rozwinąć talent. W sprzedaży można znaleźć zestawy zawierające nawet ponad setkę różnych elementów. Tworzenie kreatywnych, oryginalnych prac z takim zestawem będzie ogromną frajdą.

Jeśli planujesz komunie w Lublinie zapraszamy do Lokalu Artemida