Zastanawiacie się, skąd wziąć pieniądze na wesele? Gdy na koncie brakuje oszczędności, wtedy rozwiązaniem może być kredyt. Czy robienie wesela na kredyt się opłaca? Jak wybrać najlepszą ofertę? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań dotyczących finansowania przyjęcia.

Koszty ślubu i wesela mogą wynosić od 5 tysięcy złotych do nawet ponad 50 tysięcy złotych. To, ile będzie kosztować Was ten wyjątkowy dzień, zależy od wielu czynników. Sala do zabawy, suknia ślubna Panny Młodej, fotograf i kamerzysta, ale też takie detale jak bukiet czy upominki dla gości – wszystko to składa się na ogólne koszty organizacyjne.

Często zdarza się, że para nie ma wystarczających środków, by urządzić swoje wesele marzeń. Wtedy jednym z dostępnych rozwiązań jest kredyt. Sprawdźcie nasz poradnik o kredytach na wesele!

Kredyt na wesele – czyli jaki?

Pieniądze do sfinansowania kosztów ślubu i wesela można pożyczyć w wielu instytucjach – nie tylko w banku, ale także pozabankowo.

Kredyt na wesele to nic innego, jak kredyt gotówkowy, inaczej konsumpcyjny, który przeznaczony jest do pokrycia kosztów wynikających z organizacji ślubu i wesela. Otrzymane w jego ramach środki mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Warto też wspomnieć o tym, że zasadzie termin „kredyt na wesele” nie jest prawidłowy, jednak jest on stosowany bardzo często. Dlaczego? Kredyty to rodzaj umów celowych, na przykład na zakup domu czy samochodu. Prawa do udzielania kredytów mają tylko banki. Gdy pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel, mówi się o pożyczkach.

Kredyt na wesele – tak czy nie?

Kredyty na wesele są szybkim wsparciem wtedy, gdy brakuje gotówki lub też wtedy, gdy para chciałaby urządzić o wiele wystawniejsze przyjęcie niż pozwalają jej na to posiadane obecnie środki. Właśnie dlatego kredyty są bardzo kuszące w obliczu wyboru pięknej sukni ślubnej, baśniowej sali weselnej czy też wyjątkowych atrakcji dla gości.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych ofert kredytowych, także przy kredycie na wesele trzeba dobrze zastanowić się, czy taka decyzja rzeczywiście jest opłacalna. W ferworze ślubnych przygotowań łatwo o decyzje, które są nie do końca przemyślane, a kredyt może być jedną z nich.

Przede wszystkim para musi zdawać sobie sprawę z tego, że zaciągnięty kredyt musi być spłacony – często już następnego miesiąca rozpoczyna się harmonogram spłat rat, dlatego konieczne jest uwzględnienie ich w swoim domowym budżecie.

Dodatkowo brak spłaty rat może spowodować niemałe problemy – naliczenie kar umownych, odsetek, wpisanie na listę dłużników to tylko niektóre z nich.

Sprawdźcie zatem, kiedy warto wybrać kredyt na wesele, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt na wesele?

Na pożyczkę na urządzenie wesela warto zdecydować się wtedy, gdy rzeczywiście macie ku temu powody. Pożyczanie pieniędzy tylko po to, aby pokryć wydatki, które tak naprawdę nie są potrzebne, może być nieprzemyślanym posunięciem i narażać was na dodatkowe koszty.

Kredyt na wesele może być dobrym wyborem wtedy, gdy:

  • nie macie wystarczającej sumy i nie chcecie czekać z zaślubinami
  • nie możecie albo nie chcecie pożyczać pieniędzy od innych osób, na przykład rodziców
  • okazało się, że koszty organizacji podwyższyły się i nie macie oszczędności, by je pokryć
  • pojawiły się inne wydatki, które uszczupliły Wasz budżet na wesele

Zatem wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujecie pieniędzy do organizacji przyjęcia, w takim przypadku kredyt może być usprawiedliwiony, natomiast wybieganie go tylko po to, aby szastać pieniędzmi na prawo i lewo, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na początku wspólnej drogi życia.

Kredyt na wesele – ile pożyczyć?

Gdy jesteście zdecydowani na to, aby pożyczyć pieniądze na wesele, w takim przypadku pojawia się kolejna ważna kwestia – ile pożyczyć?

Rozważając sumę, jaka potrzebna będzie do pokrycia kosztów organizacyjnych, powinniście wziąć pod uwagę dwie główne kwestie, a mianowicie:

  • planowane koszty urządzenia wesela
  • waszą zdolność kredytową

Koszty wesela

Pierwsza kwestia, czyli koszty wesela, jest zależna od wielu czynników. Średni koszt eleganckiego wesela dla około 100 gości to wydatek rzędu 40 000 złotych. Gdy jednak chcecie urządzić przyjęcie oszczędnie, możecie zaoszczędzić około 10 000 złotych i urządzić je za około 30 000 złotych.

Oczywiście, im mniej gości na przyjęciu, tym większe będą wasze oszczędności, dlatego wtedy, gdy przyjęcie ma być niedrogie, warto okroić listę gości tylko do tych osób, z którymi naprawdę chcecie się spotkać tego wyjątkowego dnia. Zatem oszczędne wesele może kosztować Was około 10 000 złotych, gdy nie chcecie rezygnować z usług fotografa czy DJ-a.

Zdolność kredytowa

Druga istotna kwestia przy wyznaczaniu kwoty pożyczki na wesele to Wasza zdolność kredytowa. To zdolność do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami w określonym czasie.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, w tym Wasze zarobki, źródło wpływów, ponoszone koszty, wiek czy historia kredytowa w bazach jak BIK, czyli dotychczas zaciągnięte i spłacone zobowiązania.

Osoby, które są w dobrej sytuacji finansowej i nie mają dużych obciążeń finansowych, mogą liczyć na kredyt na wyższą sumę. Oczywiście, nie oznacza to od razu, że trzeba się na nią decydować.

Warto zatem podliczyć koszty wesela i wziąć o około 10% wyższą pożyczkę, aby nadwyżkę można było w razie potrzeby przeznaczyć na niespodziewane wydatki.

Pożyczka na wesele – gdzie złożyć wniosek?

Aktualnie kredyty konsumpcyjne oferowane są przez wiele instytucji finansowych – zaliczają się do nich zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe.

Bank

Pożyczkę gotówkową można otrzymać niemalże w każdym banku. Swój wniosek można złożyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, dlatego nie musicie wychodzić z domu, żeby otrzymać pieniądze potrzebne do organizacji wesela.

Banki proponują pożyczki na różnych warunkach i w różnych kosztach, dlatego najlepiej porównać je ze sobą, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Firma pożyczkowa

Pieniądze można pożyczyć też w pozabankowych firmach pożyczkowych. Są one dostępne stacjonarnie i przez internet. Firmy te oferują pożyczki na dogodnych warunkach, także tylko na dowód.

Oferty pozabankowe można podzielić na dwie kategorie – chwilówki spłacane zwykle po 1-2 miesiącach oraz pożyczki ratalne z dłuższym okresem spłaty.

W porównaniu do banków pozabankowe firmy pożyczkowe często mają nieco wyższe koszty pożyczek, ale z drugiej strony można też trafić na oferty pożyczek darmowych.

Jak wybrać najlepszy kredyt na wesele?

Aby wybrać najlepszą ofertę pożyczkową na swój ślub, warto porównać dostępne na rynku propozycje.

Obecnie można zrobić to bardzo łatwo za pomocą kalkulatorów i porównywarek pożyczkowych dostępnych online. To serwisy, które umożliwiają skontrolowanie kosztów pożyczek w różnych bankach i firmach pożyczkowych jednocześnie, dlatego nie trzeba wertować każdej oferty po kolei.

Gdy uda Wam się znaleźć atrakcyjną ofertę, wtedy wystarczy tylko złożyć wniosek. Pieniądze możecie mieć u siebie nawet w ciągu jednego dnia, by łatwo pokryć wszystkie koszty związane z organizacją wymarzonego ślubu!