Dzisiaj coraz więcej wesel organizowanych jest z motywem przewodnim. Dlaczego warto zdecydować się na takie przyjęcie? Jak wybrać swój motyw? Gdy także zastanawiacie się nad tematyką przyświecającą zaślubinom, sprawdźcie nasze porady!

Motyw przewodni – warto czy nie?

Ślub i wesele powinny być wyjątkowe. Aby podkreślić ten właśnie dzień, doskonałym pomysłem może być wprowadzenie charakterystycznego motywu przewodniego. Dzięki temu standardowe przyjęcie może przemienić się w niesamowitą celebrę, która wyraża charaktery i gusta świeżo upieczonych małżonków i powoduje, że ich przyjęcie jest jeszcze piękniejsze od innych

Zanim jednak zdecydujecie się na taki krok, warto pamiętać o paru ważnych kwestiach, żeby wydarzenie wyglądało naturalnie i nie wydawało się przesadzone. Dzięki temu święto miłości może nabrać niezwykłego wymiaru!

Czym jest motyw przewodni na weselu?

Trend wyboru motywu przewodniego wesela przyszedł do Polski z Zachodu. Jest on szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, ale również spotykany jest obecnie na całym świecie.

Pod pojęciem jak motyw przewodni wesela znajduje się rodzaj tematu, zbioru charakterystycznych elementów, które składają się na wygląd i klimat przyjęcia. Stanowi on zatem jedyną w swoim rodzaju wizytówkę wydarzenia, która jest wyróżnikiem, tym, co nadaje mu indywidualny wymiar.

Dodatkowo za pomocą wybranego motywu przewodniego można scalić w jedno różne detale ślubu i wesela, aby mogły one współgrać ze sobą. Wtedy można uniknąć efektu chaosu, jaki daje nieodpowiednie dobranie poszczególnych części składowych tego ważnego wydarzenia.

Motywem przewodnim może być zatem określony kolor, konkretny przedmiot, ale również cały styl. Para ma zatem niemalże nieograniczone możliwości w stworzeniu koncepcji swojego przyjęcia!

Na co wpływa motyw przewodni wesela?

Para, która chciałaby zdecydować się na zorganizowanie przyjęcia z motywem przewodnim, może zamanifestować to na wiele sposobów. Oczywiście, im więcej elementów obejmie obrana tematyka, tym całe przyjęcie będzie wyglądało bardziej spójnie.

Motyw przewodni może wpływać na poniższe elementy wesela:

 • zaproszenia ślubne
 • inna papeteria ślubna, na przykład numery stołów, plany stołów, winietki dla gości, winietki na alkohole
 • lokalizacja i wystrój sali weselnej
 • dekoracje na stoły weselne
 • kwiaty – te dla Panny Młodej oraz do dekoracji
 • tort weselny
 • menu na wesele
 • dekoracje na sali weselnej, na przykład balony, girlandy, oświetlenie dekoracyjne
 • dekoracje samochodu dla Młodej Pary
 • ustawienie stołów na weselu
 • rodzaj stołów i krzeseł, w tym dekoracja krzeseł
 • suknia ślubna Panny Młodej
 • dodatki dla Panny Młodej i dla Pana Młodego
 • atrakcje podczas przyjęcia weselnego
 • inne przedmioty, na przykład pudełko na obrączki, skrzynka na podarunki, upominki dla gości weselnych

Gdy zatem wszystkie te elementy będą miały wspólny mianownik, wtedy możliwe jest uzyskanie atrakcyjnego, harmonijnego efektu, aby przyjęcie było jedyne w swoim rodzaju. Wtedy na pewno zostanie zapamiętane na lata nie tylko przez Parę Młodą, ale również przez gości zaproszonych na ich wydarzenie!

Popularne motywy przewodnie na wesele – przegląd

Aby ułatwić wybór odpowiedniego motywu przewodniego na ślub i wesele, zebraliśmy w jednym miejscu kilka różnych propozycji. Wśród nich możecie wybrać bez trudu taką, która będzie pasowała na wydarzenie, jakie organizujecie. Oto nasze propozycje:

1. Wesele w stylu glamour

To jedna z najpopularniejszych propozycji, która cieszy się obecnie dużym powodzeniem wśród narzeczonych. Tym, co wyróżnia takie przyjęcia, jest ich pałacowy przepych, elegancja oraz szyk.

Ślub i wesele w stylu glamour da się zorganizować na kilka sposobów. Można zdecydować się na wybór elementów w odcieniach jasnych, pastelowych, które dodatkowo są uzupełnione kolorem złotym albo srebrnym. Można także postawić na motywy w kolorach szarym, granatowym, fioletowym, a nawet czarnym i białym. Warto więc zapoznać się z różnymi propozycjami, aby wybrać takie barwy, które sprawdzą się wtedy najlepiej.

Poza kolorystyką charakterystycznymi elementami wesel w stylu glamour są kryształy, perły, lustra, dekoracyjne szkło, rozłożyste kwiaty, na przykład hortensje, piwonie, storczyki czy róże. Przepych powinien być widoczny w dekoracji sali weselnej oraz stołów, a także w kreacji Panny Młodej, która powinna być bogato zdobiona, na przykład długim trenem.

2. Wesele w stylu vintage

Druga popularna propozycja wśród motywów przewodnich na wesele to vintage. Pod tym terminem znajduje się styl, który nawiązuje przede wszystkim do lat 50-70 ubiegłego wieku. Niekiedy bywa także łączony z nowoczesnymi elementami.

Charakterystycznymi kolorami stylu vintage są beżowy, brązowy, pudrowy róż, miedziany, złoty. Suknia Panny Młodej jest wtedy często wykonana z materiału w kolorze kremowym czy szampańskim, natomiast Pan Młody ma garnitur nawiązujący do dawnych kreacji dla mężczyzn, na przykład z kamizelką, muszką.

Przy dekorowaniu przestrzeni w stylu vintage warto postawić przede wszystkim na stare lub stylizowane na stare przedmioty, na przykład zdjęcia, pamiątki, koronki, dekoracje jak maszyna do pisania czy stare walizki ze skóry, kute świeczniki.

3. Wesele w stylu boho

Dla wielbicieli artystycznej bohemy i nie tylko – wesele w stylu boho to kapitalna propozycja dla każdej pary, która chciałaby wyróżnić swoje przyjęcie poprzez wybór stylu swobodnego, naturalnego, ale także eleganckiego.

Wesela w stylu boho często są mylone z motywem rustykalnym, o którym mówimy poniżej. W przypadku boho na uwagę zasługują przede wszystkim ciepłe, naturalne kolory, na przykład beżowy, brązowy, zielony, czerwony czy granatowy.

Wśród popularnych elementów składających się na styl boho znajdują się sukienka Panny Młodej w stylu boho, na przykład z koronki z rozkloszowanymi rękawami, wianek zamiast welonu, bukiet z polnych kwiatów oraz wszelkiego rodzaju dekoracje w stylu shabby chic.

4. Wesele w stylu rustykalnym, wiejskim

To wesele, którego motyw przewodni został opleciony wokół wszystkiego, co związane z wsią. Na uwagę zasługują w tym przypadku elementy kojarzące się z sielankowym wypoczynkiem poza miastem. Takie przyjęcia często są zatem organizowane w salach weselnych stylizowanych na stodoły czy też jako przyjęcia na zewnątrz – garden party.

Wesele w rustykalnym i wiejskim stylu kładzie nacisk na naturalne kolory jak zieleń, brąz, beż, kolor żółty, złoto i miedź.

Suknia Panny Młodej w stylu rustykalnym powinna być delikatna, zwiewna. Podkreśleniem wiejskiego szyku będzie wianek. Wśród elementów definiujących ten styl znajdują się między innymi – polne kwiaty, drewno lite, kamienie, siano, dekoracje wykonane z wikliny, skrzynek drewnianych, lampiony czy kolorowe butelki.

Inne pomysły na motywy przewodnie na wesele:

 • wesele w stylu egzotycznym
 • wesele w stylu Wielki Gatsby
 • wesele w stylu Zaczarowany Las
 • wesele w stylu bożonarodzeniowym
 • wesele w stylu jesiennym
 • wesele w stylu marynistycznym

Zatem wesele może mieć różnorodne motywy przewodnie, które dzięki temu, że wyrażają gusta oraz zainteresowania Pary Młodej, mogą być również jedyne w swoim rodzaju!

Ślub i wesele z motyw przewodni w dowolnym stylu może odbyć się w Domu Weselnym Artemida w Lublinie. Zapraszamy.