W Polsce zwyczaj przemowy weselnej świadka nie jest tak często spotykany jak na Zachodzie. Jednak również i ta tradycja cieszy się coraz większym powodzeniem. Co warto wiedzieć o mowie weselnej świadka podczas wesela i jak przygotować taką, która będzie jedyna w swoim rodzaju?

Świadek podczas wesela powinien nie tylko zadbać o komfort Pana Młodego oraz gości. Również może wygłosić mowę, która będzie wyjątkowym dodatkiem do całego wydarzenia, a także wspaniałą pamiątką, która na długi czas może pozostać w pamięci wszystkich uczestników przyjęcia.

Dla każdego, kto jest zainteresowany tematyką przemów weselnych, przygotowaliśmy specjalny poradnik, z którego można dowiedzieć się więcej o tym, czym są mowy, kiedy je wygłaszać, a także co mogą zawierać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest mowa weselna?

Pod pojęciem takim jak mowa weselna czy przemowa weselna znajduje się uroczysta przemowa, która w podniosły sposób wygłaszana jest najczęściej na początku przyjęcia ślubnego.

Tradycja przemów weselnych jest od lat kultywowana w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, a także w wielu krajach zachodniej Europy. W Polsce bywa stosowana nadal dość rzadko, ale aktualnie coraz częściej takie uroczyste mowy możemy usłyszeć również podczas polskich przyjęć.

Kiedy wygłosić przemowę weselną?

Tradycja wskazuje, że mowa weselna powinna odbyć się po obiedzie, ale często zdarza się, że jest ona wygłaszana przed nim lub też w innych momentach w zależności od potrzeby.

Najczęściej najlepszym momentem na wygłoszenie mowy weselnej jest moment po obiedzie, gdy gości wznoszą swój pierwszy toast.

Uwaga! Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, pamiętajmy o tym, aby przekazać informację o planowanej przemowie osobom odpowiedzialnym za oprawę muzyczną, czyli zespołowi albo DJ-owi. Wtedy zapewnią oni odpowiednia oprawę na tę okazję – zapowiedzą przemawiających, dopasują podkład muzyczny oraz przekażą mikrofon, aby każdy z gości mógł dobrze usłyszeć przemawiającego.

Kto może wygłosić swoją mowę podczas wesela?

W przypadku wygłaszania mowy ślubnej stosuje się specjalną kolejność, która wskazuje również na hierarchię ważności osób bliskich Parze Młodej.

Pierwszym, który może wygłosić swoją mowę weselną, jest ojciec Panny Młodej. Najczęściej dziękuje on wszystkim zgromadzonym gościom za przybycie, a także wita Pana Młodego w rodzinie. Może także wznieść toast za ich zdrowie.

W następnej kolejności swoją przemowę może wygłosić Pan Młody. Najczęściej podczas niej dziękuje swojej nowej małżonce i jej rodzinie za przyjęcie do grona rodzinnego, a także dziękuje własnym rodzicom oraz rodzeństwu i innym osobom za wsparcie.

Dopiero po ojcu Panny Młodej oraz po Panie Młodym swoją przemowę może wygłosić świadek oraz świadkowa, ponieważ każda z tych osób może przygotować na tę okazję coś interesującego do powiedzenia.

Oczywiście, swoje mowy mogą wygłosić także inne osoby, które chciałyby zabrać głos, na przykład przyjaciele, inni członkowie rodziny.

Jak wygląda przemówienie na weselu?

Przemówienie podczas wesela powinno być uroczyste, dlatego też ważne jest stworzenie wtedy podniosłej atmosfery.

Mowa powinna odbywać się na stojąco, aby przemawiający był dobrze widziany przez wszystkich zgromadzonych na sali gości oraz przez nowożeńców.

Najczęściej mowa odbywa się zza stołu, dlatego nie ma potrzeby wychodzenia na środek sali czy na scenę.

Przy odczytywaniu mowy weselnej można posługiwać się wcześniej napisaną ściągawką, którą trzyma się w ręce, ale w dobrym tonie jest wygłoszenie mowy z pamięci. Oczywiście, nic się nie stanie, jeśli będziemy posiłkowali się ściągawką, ale najlepiej, aby była ona dość dyskretna.

Czas trwania dobrego przemówienia na weselu to najczęściej kilka minut, dlatego wcale nie musi być ono bardzo długie. Najważniejsze, aby przemawiać prosto z serca i znużyć zebranych, dlatego też najlepiej nie przygotowywać wielostronicowych mów z tej okazji.

Jak napisać dobrą przemową weselną?

Gdy świadek chciałby wygłosić swoją mowę na weselu lub też został o to poproszony, wtedy powinien zaplanować to, co chciałby powiedzieć. Oczywiście, można również improwizować, ale nie każda osoba rzeczywiście jest w tym dobra, dlatego najlepiej wcześniej się przygotować, aby mieć pewność, że mowa będzie całkowicie udana.

Od czego warto zacząć przygotowywanie przemowy na wesele jako świadek?

1. Przygotuj konspekt mowy
Każda dobra mowa powinna posiadać konspekt, który stanowi jej szkielet. Dzięki temu będzie nam łatwiej przygotować całą mowę, ponieważ będziemy wiedzieli, co chcemy powiedzieć w konkretnym momencie. Dodatkowo, możemy wtedy łatwiej ją zapamiętać, gdy nie będziemy chcieli czytać całości z kartki.

Mowa weselna powinna zawierać takie elementy jak:

  • powitanie zgromadzonych gości
  • przedstawienie się przemawiającego
  • zasadnicza treść przemowy
  • życzenia dla Młodej Pary
  • toast

To właśnie zasadnicza część przemowy często stwarza najwięcej problemów przemawiającemu. Co można w niej zawrzeć?

Najczęściej w tej części można opowiedzieć o tym, jak poznało się Pana Młodego czy Panią Młodą, o ich pierwszym spotkaniu, zaręczynach, a także o innych wydarzeniach, które związane są z Parą Młodą. W tę część mowy można wpleść również drobne żarty, humorystyczne opowieści, aby rozruszać atmosferę. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, aby przemówienie było w dobrym tonie i nie wprowadziło nikogo w zażenowanie.

Przy składaniu życzeń Parze Młodej również możemy posłużyć się różnego rodzaju cytatami dotyczącymi miłości i małżeństwa – możemy znaleźć je w sieci.

2. Zapisz całą mowę
Najlepiej, aby swoją mowę zapisać, na przykład na komputerze czy na kartce. Możemy potem wrócić do niej następnego dnia, sprawdzić ją i dokonać niezbędnych zmian, jeśli uważamy, że są one konieczne.

Pamiętajmy o tym, że przemówienie podczas wesela nie powinno być bardzo długie, dlatego też zrezygnujmy wtedy z kwiecistych opowiadań. Najlepiej, aby nie było ono dłuższe niż jedna kartka A4.

3. Przećwicz mowę
Gdy mowę już przygotowaliśmy, pamiętajmy także o tym, aby ją przećwiczyć. Najlepiej przeczytać ją na głos kilka razy, a także spróbować zapamiętać, jeśli zależy nam na tym, aby wygłosić ją z głowy.

Przykładowa mowa weselna:

Witam wszystkich zgromadzonych na przyjęciu weselnym Joasi i Marka! Nazywam się Mateusz i jestem świadkiem Marka, a także jego przyjacielem już od czasów przedszkolnych.

Marku, w tym wyjątkowym dniu chcę Ci powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy z tego, że wybrałeś Joasię. Jesteście idealnie dobraną parą – to było widać już podczas pierwszych waszych spotkań. Joasiu, jesteś wspaniałą kobietą i wiem, że dla Marka jesteś całym światem. Jesteście dla siebie stworzeni!

Nie chcę przedłużać, dlatego przejdę już do końca mojej przemowy. Joasiu, Marku – życzę wam wszystkiego najlepszego na tej nowej drodze życia. Niech dzisiejszy dzień ślubu na zawsze zapisze się w waszej pamięci i w pamięci każdego gościa, który został zaproszony na to niezwykłe wydarzenie.

Drodzy goście, pragnę wznieść toast za naszą Młodą Parę!

A może mowa weselna na zamówienie?

W sieci możemy znaleźć również oferty polegające na napisaniu mowy weselnej na zamówienie. To ciekawa propozycja dla każdego, kto chciałby wygłosić ciekawą mowę, ale nie wie, jak się do tego zabrać.

Musimy jednak pamiętać o tym, że mowa tego rodzaju może być bardzo ogólnikowa, dlatego też nie będzie zawierała ciekawych anegdot, chyba że wpleciemy je w nią samodzielnie.

Jeśli planujesz ślub i wesele w Lublinie. Zapraszamy do lokalu weselnego Artemida. Oferta >>