Podczas przygotowań do ślubu i wesela należy pamiętać przede wszystkim o wyborze odpowiednich obrączek, który w tym dniu są bardzo ważne i szczególne. W jaki sposób wybrać odpowiednie obrączki? Ile powinno się za nie zapłacić?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich obrączek nie jest taki łatwy. Trzeba porównać ceny, odwiedzić kilka miejsc i wybrać rodzaj obrączek, które będą wygodne dla przyszłej Pary Młodej. Warto też szukać jubilera, który w takim dobrze pomoże i odpowiednie na wszystkie pytania.

Praktyczne i wygodne

Przy wyborze obrączek przede wszystkim powinno zwracać się uwagę na wygodę i praktyczność ich noszenia. Dodatkowo obrączki powinny być wytrzymałe. Te czynniki są bardzo ważne, ponieważ biżuteria ślubna jest noszona non stop i w wielu przypadkach przez całe życie. Towarzyszy ona również przy wszystkich czynnościach, takich jak: kąpiel, sprzątanie, zmywanie, praca w ogródku i naprawy. W tym wypadku bardzo ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie odporny na zarysowania. Wtedy obrączka na długo będzie miała ładny i nienaganny wygląd. Znaczenie ma tutaj próba złota, z której wykonane będą obrączki.
O tym, czy obrączka jest wygodna świadczy jej wyprofilowanie. Najwygodniejsza jest obrączka o zaokrąglonym profilu. Taka obrączka nie uwiera i nie przeszkadza podczas wykonywania codziennych zajęć. Wyprofilowanie obrączki ma również znaczenie u osób, które mają tendencję do puchnięcia palców.

Jaki materiał na biżuterię ślubną?
Obrączki ślubne nie muszą być wykonane tylko i wyłącznie ze złota. W ofercie oprócz niego można znaleźć jeszcze platynę, a nawet drewno.

Dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju ozdoby na obrączkach, czyli kamyczki, cyrkonie lub popularne są modele satynowe. Każdy jubiler jest w stanie przedstawić swoją ofertę i na pewno każdemu uda znaleźć się coś interesującego.

Kiedy i gdzie zamawiać obrączki ślubne?
Obrączkami trzeba zainteresować się odpowiednio wcześnie, ponieważ trzeba mieć czas na wybór, jak i trzeba czekać na to, aby jubiler wykonał zamówienie. W sezonie ślubnym czas oczekiwania może się wydłużyć, o czym zawsze klienci są informowani. Ogólnie ślubne obrączki należy już wybrać i zamówić najlepiej 2 miesiące przed planowaną uroczystością.

Jeśli chodzi o konkretnego jubilera to warto rozejrzeć się za prywatnymi, małymi i lokalnymi sklepikami jubilerskimi, ponieważ w takich miejscach cena może być dużo niższa niż w salonach firmowych, czyli w tzw. sieciówkach, a jakość taka sama.

Wzór jest ważny
Wybierając praktyczne i wygodne obrączki nie można zapominać o ich wyglądzie, ponieważ obrączka ma służyć przez wiele lat, więc musi się też właścicielowi podobać. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach jest tak dużo różnych możliwości, aby obrączka wyglądała ładnie.

Można wybierać wśród takich możliwości, jak:

  • satynowanie,
  • piaskowanie,
  • kamienie szlachetne,
  • połączenie białego i żółtego złota.

Popularne są teraz obrączki, które nie wyglądają tak samo, czyli np. obrączka męża jest prosta i klasyczna, a obrączka żony ma wszystko to samo, tylko występuje jeszcze dodatek kamienie szlachetnych. Taka obrączka wygląda bardzo kobieco.

Jaki jest koszt obrączek?

Nie można jednoznacznie określić kosztu zakupy obrączek, ponieważ ceny mogą rozpoczynać się przykładowo od 1000 złotych za parę, a najwyższa cena na pewno jest nieskończona, ponieważ na pewno istnieją obrączki warte miliony. To przyszła Para Młoda powinna dokładnie określić sobie budżet, jaki chcą przeznaczyć na obrączki. Warto pamiętać jednak o tym, aby wybierać dobrą próbę złota, bo obrączki to inwestycja na długie lata.
Promocyjne ceny obrączek
Każdy jubiler w ciągu roku posiada różnego rodzaju promocje. Najbardziej opłaca się wtedy zamówić obrączki na swój ślub. Najniższe ceny będą dotyczyć końcówek kolekcji. Producent lub jubiler posiada wtedy najkorzystniejsze ceny za dobrą jakość obrączek. Warto szukać i sprawdzić, a może akurat trafi się bardzo interesująca oferta.

Grawer na obrączkach
Niemalże każda Para Młoda decyduje się na grawer na swoich obrączkach. Możliwości, jeśli chodzi o grawer jest bardzo dużo i każdy może wybrać to, co zainteresuje go najbardziej. Zazwyczaj, w większości miejsc, grawer jest gratis razem z obrączkami, więc tutaj już nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów.

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną?
W Polsce obrączkę ślubną nosi się na serdecznym palcu prawej ręki. Jednak są kraje, które noszą ją na lewej ręce. Do tych krajów należą m.in.: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Słowacja, Włochy, Czechy, Turcja, Brazylia, Egipt. W Polsce z kolei noszenie obrączki na lewej ręce oznacza wdowieństwo.

Historia obrączek ślubnych
Wiele źródeł mówi o tym, że obrączki są już znane w starożytnym Egipcie. Początkowo obrączki były wykonane z roślin i skór. Później zostały zastąpione obrączkami wykonanymi z kości słoniowej, bo były trwalsze. Z czasem kość słoniowa została zastąpiona różnymi metalami. Złoto zaczęli używać Izraelici i tak pozostało do dziś. Aktualnie złota do wyrobu obrączek używać się wszędzie, ale nie w Grecji. Tam wykonywane są srebrne obrączki dla kobiet i złote dla mężczyzn.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Kolejną ważną rzeczą podczas wyboru obrączek jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. U jubilera można każdy rozmiar zmierzyć. Nie warto wybierać rozmiary “w ciemno”, ponieważ może okazać się, że obrączka będzie niewygodna. Należy też pamiętać o tym, że większość rodzajów obrączek ma możliwość zwiększenia oraz zmniejszenia. Jest to jednak trudne w przypadku obrączek, które mają kamienie szlachetne.

Zakup obrączek przez internet

Oferty obrączek również można znaleźć online i przyznać trzeba, że są one bardzo interesujące, ale taki zakup trzeba dokładnie sobie przemyśleć, ponieważ kupując przez internet nie można sprawdzić, jak obrączki wyglądają na żywo i nie można takiej obrączki przymierzyć, więc przyszła Para Młoda nie sprawdzi, czy obrączki są wygodne. Robiąc zakupy online istnieje możliwość zwrotu, ale warto się zastanowić, czy taka transakcja jest warta zachodu.

Czy warto podążać za modą?
Z roku na rok pojawiają się nowe trendy, jeśli chodzi o wzory obrączek. Czy warto za nimi podążać? Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna, ponieważ zależy to od indywidualnych preferencji Pary Młodej. Można podążać za trendami, jeśli ktoś bacznie je śledzi, ale można też zdecydować się na klasyczne rozwiązania, które zawsze będą modne. Wybierając wzór obrączek powinno się zwracać uwagę na ich uniwersalność, aby za kilka lat również się podobały.

Podsumowując trzeba koniecznie zaznaczyć, że każdy ma prawo do wyboru takich obrączek, jakie mu odpowiadają. Dowolnie można wybierać kształt, kolor, materiał, zdobienie oraz rodzaj. Dowolność jest bardzo duża. Należy jednak pamiętać o tym, aby obrączki ślubne wybrać odpowiednio wcześnie, żeby jubiler miał czas na wykonanie ich przed uroczystością.

Podczas wyboru należy pamiętać o tym, że obrączki wybierane są na długie lata, więc warto zwrócić uwagę na to, aby były wygodne i wykonane z próby złota, która szybko się nie zarysuje, bo obrączka będzie wtedy wyglądała bardzo nieestetycznie.