Ceremonia Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka oraz całej rodziny. To często druga tak duża uroczystość po chrzcinach, której towarzyszy także przyjęcie przeznaczone dla najbliższych. Aby było w pełni udane, warto zabrać się za jego przygotowania odpowiednio wcześniej. O czym warto wtedy pamiętać? Podpowiadamy, jak zorganizować Pierwszą Komunię krok po kroku!

Według polskiej tradycji celebra Pierwszej Komunii Świętej najczęściej odbywa się w maju. Zazwyczaj termin podawany jest już na początku roku szkolnego, gdy zaczynają się również przygotowania do przystąpienia do tego sakramentu. Gdy znamy już termin, kiedy odbędzie się wydarzenie, możemy przystąpić do pierwszych spraw organizacyjnych.

1. Wybór i rezerwacja sali na przyjęcie komunijne

W niektórych rodzinach nadal kultywuje się tradycję organizacji przyjęć w domu. Dzisiaj jednak większość rodziców decyduje się na urządzenie przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej w sali przyjęć, na przykład w domu weselnym, w restauracji. To bardzo wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że można liczyć wtedy na kompleksową obsługę związaną z przygotowaniem sali, uroczystych posiłków dla gości, a nawet atrakcji.

Gdy decydujemy się na urządzenie przyjęcia w sali, w takim przypadku warto jak najszybciej zapoznać się z dostępnymi ofertami. Wolne miejsca znikają błyskawicznie, więc zostawienie poszukiwań na ostatni moment może skutkować brakiem ciekawych propozycji.

Przy poszukiwaniu odpowiedniej sali warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • lokalizację
  • ofertę
  • opinie
  • ceny

Najlepiej, aby była ona położona blisko kościoła, w którym ma odbywać się uroczystość, albo też blisko domu rodziny, by dojazdy nie zajmowały dużo czasu. W przypadku, gdy na przyjęcie mają przyjechać krewni z daleka, miłym gestem będzie zapewnienie im noclegu. Teraz bardzo popularne są lokale położone w malowniczych zakątkach, z dala od centrów miast. Piękne okolice będą wspaniałą scenerią do organizacji przyjęcia.

Druga ważna kwestia przy wyborze odpowiedniego lokalu to jego oferta. Tutaj warto przede wszystkim określić, czego oczekujemy, na przykład pod względem aranżacji wnętrza, menu, atrakcji, dlatego najlepiej porównać ze sobą dostępne oferty. Na szczególną uwagę zasługuje menu, które powinno być dostosowane zarówno do gustu dorosłych, jak i tych młodszych gości. Dodatkowo zamówić można ciasta i tort. W przypadku alkoholi zazwyczaj kupuje się je samodzielnie, ale lokal może zażyczyć sobie zapłaty tak zwanego korkowego.

Nie bez znaczenia jest również to, co sądzą o danym lokalu jego goście. Opinie są bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o miejscu organizacji imprezy, dlatego warto sprawdzić je przed podpisaniem umowy. Można znaleźć je przede wszystkim w internecie po wpisaniu nazwy lokalu do wyszukiwarki. Oczywiście, warto też zapytać o rekomendacje rodzinę, znajomych.

W końcu warto sprawdzić ceny. Są one istotnym czynnikiem, lecz nie powinny decydować o wyborze konkretnego lokalu do urządzenia przyjęcia. Ceny urządzenia przyjęcia komunijnego w lokalu wahają się od około 80 złotych do ponad 200 złotych za jedną osobę. Są one zależne głównie od wybranego menu. Mniej zapłaci się za krótki poczęstunek, więcej za całodzienną imprezę z kilkoma posiłkami.

Warto pamiętać o tym, że zawarcie umowy z lokalem powinno odbyć się pisemnie – dokument zabezpiecza wtedy interesy każdej ze stron. Najczęściej konieczne jest też wpłacenie zaliczki.

2. Zaproszenie gości na przyjęcie

Kolejnym krokiem jest zaproszenie gości na wesele. Można zrobić to telefonicznie albo osobiście, lecz również można zamówić eleganckie zaproszenia na papierze.

Dzisiaj najczęściej zaproszenia są zamawiane są jako gotowe. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ można otrzymać wtedy druki od razu przygotowane do wręczenia – także z wypisanymi danymi gości. Do wyboru jest wiele stylowych wzorów, między innymi nawiązujących do tematyki uroczystości, ale również uniwersalnych, na przykład z motywami kwiatowymi. Gotowe zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą można zamówić przez internet.

3. Zakup stroju na komunię i dewocjonaliów

Z przygotowaniami do Pierwszej Komunii Świętej związany jest też zakup odpowiednich artykułów dla małego uczestnika tego wielkiego wydarzenia.

Pierwsza kwestia to ubiór komunijny. W niektórych parafiach panuje zasada ujednoliconych strojów, dlatego dzieci ubierane są tak samo, głównie w alby. To duże udogodnienie dla rodziców, którzy nie muszą wtedy samodzielnie dobierać odzieży. Gdy w tym zakresie panuje jednak dowolność, warto zapoznać się z różnymi propozycjami dla najmłodszych. Chłopcy najczęściej ubierani są wtedy w garnitury, natomiast dziewczynki w sukienki. Można kupić gotowe stroje lub zamówić je na wymiar. Do odzieży komunijnej trzeba też dobrać dodatki – obuwie, rękawiczki, torebka oraz wianek dla dziewczynki.

Druga sprawa to zakup dewocjonaliów. Tutaj również rodziców mogą wyręczyć parafie, które zamawiają książeczki, świece, różańce dla uczestników sakramentu. Można też zdecydować się na ich samodzielny zakup – artykuły tego rodzaju można dostać w stacjonarnych i internetowych sklepach z dewocjonaliami.

4. Fotograf na Pierwszą Komunię Świętą

Jako że Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie, warto zapisać je na zdjęciach. W tym przypadku fotografie podczas samej uroczystości najczęściej wykonuje jeden czy dwóch fotografów, którzy są wspólnie opłacani przez rodziców, by w kościele nie było tłoku. Gdy chce się otrzymać zdjęcia indywidualne, na przykład plenerowe, trzeba zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Z ofertami fotografów można zapoznać się online. Warto także zrobić to wcześniej, aby mieć pewność, że wybrany specjalista będzie dostępny w dniu uroczystości.

5. Fryzjer na uroczystość komunijną

Wspaniałym dopełnieniem pięknej sukienki na Pierwszą Komunię Świętą dla dziewczynki będzie urocza fryzura. Można przyszykować ją w domu, ale również można zarezerwować usługi fryzjerskie. Wówczas doświadczony fryzjer będzie mógł wyczarować zachwycający kok czy zakręcić loki.

6. Atrakcje dla dzieci podczas przyjęcia

Przyjęcie komunijne może być nudne dla małych uczestników, dlatego warto również zadbać o to, aby mogli dobrze się bawić. Dzięki temu, że dzieci będą miały zajęcie, dorośli będą mogli w spokoju zjeść i porozmawiać.

Tutaj dużym wsparciem może być wybrany lokal. Wiele z nich posiada zaplecze przygotowane dla najmłodszych jak plac czy kącik zabaw oraz może zaoferować swoim klientom dodatkowe usługi, na przykład animacje, opiekę nad dziećmi. Gdy lokal nie oferuje takiego wsparcia, można również samodzielnie zamówić animatora dziecięcego oraz opiekunki.

7. Dekoracje do kościoła i na salę

Aby uroczystość Pierwszej Komunii Świętej była jeszcze piękniejsza, warto zadbać również o odpowiednie dekoracje na to wydarzenie. Są one wybierane zarówno do kościoła, jak i na salę.

W przypadku dekoracji kościoła często wystarczy tylko wpłacić odpowiednią sumę za usługę, więc samodzielne dekorowanie świątyni nie jest konieczne. Podobnie jest w przypadku wynajętej sali przyjęć, jednak na życzenie może być ona przyozdobiona wskazanymi lub dostarczonymi dekoracjami. Obecnie bardzo popularne są naturalne ozdoby – kwiaty, gałązki. Wiele inspiracji można znaleźć w internecie.