Na sesję ślubną w plenerze decyduje się obecnie wielu przyszłych małżonków. To nie tylko wspaniała pamiątka po zaślubinach, ale również wyjątkowa przygoda, a także szansa na spełnienie swoich marzeń. Jak zatem przygotować się do sesji plenerowej, aby była w pełni udana?

Dzisiaj plenerowe sesje ślubne są bardzo popularne. Stanowią atrakcyjny dodatek do klasycznych zdjęć w kościele lub w urzędzie, a także robionych podczas zabawy weselnej.

Plener to fotografia zmierzająca w kierunku artystycznej, która przede wszystkim ma być unikatowym wspomnieniem po zaślubinach, do którego wraca się wielokrotnie po latach. Usługa taka jak fotografia plenerowa jest obecnie dostępna w ofercie niemalże każdego fotografa i często wchodzi w skład specjalnych pakietów fotografii ślubnej.

Gdy chcemy zdecydować się na sesję plenerową po ślubie, warto wybrać zatem takiego fotografa, który rzeczywiście zna się na rzeczy. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczny wynik sesji plenerowej jest zależny nie tylko od umiejętności i sprzętu stosowanego przez fotografującego, ale również od pary młodej!

W związku z powyższym musimy pamiętać o tym, że sesja plenerowa wymaga odpowiednich przygotowań. Często możemy otrzymać odpowiednie wskazówki od samego fotografa, ale w wielu przypadkach para nie otrzymuje żadnych dodatkowych informacji – właśnie dlatego warto sprawdzić je w naszym poradniku!

Sesja ślubna w plenerze – jaką lokalizację wybrać?

Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie sesji ślubnej w plenerze, powinniśmy pamiętać o tym, że rezultaty fotografii będą powiązane z tym, jaką lokalizację wybierzemy. Sesje plenerowe dają parom szerokie możliwości, dlatego też może być to niezwykła okazja do tego, aby przeżyć coś niezwykłego!

Musimy jednak pamiętać o tym, że wymarzona lokalizacja może wcale nie ułatwiać realizacji sesji zdjęciowej. Warto zatem przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” zanim umówimy się z fotografem na wykonanie zdjęć.

Poniżej przygotowaliśmy listę popularnych i bardziej niszowych miejsc na sesję w plenerze. Być może wśród nich znajdziecie taką lokalizację, która przypadnie wam do gustu!

Wśród popularnych lokalizacji do wykonania sesji ślubnych w plenerze znajdują się:

 • parki i ogrody
 • pola ze zbożem
 • lasy i zagajniki
 • górskie hale
 • brzeg morza lub jeziora
 • zamek, pałac lub inny zabytek

Wobec tego najczęściej sesja organizowana jest na tle pięknej przyrody, co również daje parze i fotografowi więcej swobody. Naturalnie, warunkiem udanej sesji jest wtedy dobra pogoda, dlatego też może zdarzyć się, że ze względu na złą aurę zdjęcia w plenerze trzeba będzie przekładać.

Oczywiście, to tylko parę propozycji, ponieważ to, gdzie zorganizowana będzie sesja zdjęciowa po ślubie, jest zależne w pełni od pary. Niektóre decydują się na sesje podczas lotu balonem, w opuszczonej hali, na motocyklu, na stadionie sportowym, na ulicach zabytkowego miasta, w skansenie, aby wspomnieć tylko o paru innych możliwościach.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że w przypadku niektórych obiektów konieczne jest wniesienie opłaty za pozwolenie na wykonanie zdjęć plenerowych!

Zatem warto pamiętać o tym, że lokalizacja ma szczególne znaczenie przy przygotowaniach do sesji ślubnej – niektóre wymagające lokalizacje, na przykład zdjęcia na szczycie góry czy też podczas skoku ze spadochronem mogą wymagać większych przygotowań.

Warto uzgodnić wszystko z wyprzedzeniem

Sesja zdjęciowa z fotografem
Jeśli para chce zdecydować się na sesję ślubną w plenerze, w takim przypadku powinna pamiętać o tym, aby wszystko, co z nią związane, uzgodnić z fotografem przed „godziną zero”. W ten sposób nikniemy nieporozumień, a sesja będzie całkowicie udana.

Z fotografem warto omówić takie kwestie jak:

 • dojazd na miejsce – jak go zorganizować, kto pokrywa koszty
 • czas trwania sesji – im dłużej, tym lepiej, ponieważ wtedy sesja odbywa się bez niepotrzebnego stresu
 • możliwość odwołania sesji, na przykład przy złej pogodzie
 • makijaż i wykonanie fryzury – niektórzy fotografowie oferują takie usługi dodatkowo
 • czas oczekiwania na zdjęcia z sesji

Oczywiście, nie zapominajmy o tym, że nasza umowa z fotografem powinna być zawarta na piśmie. Dzięki temu uzyskujemy większe bezpieczeństwo, ponieważ wszystkie uzgodnienia znajdują się wtedy na dokumencie, na który możemy się powołać.

W razie jakichkolwiek innych pytań dotyczących sesji w plenerze warto skontaktować się z fotografem tak szybko, jak to możliwe!

Sesja plenerowa – w dniu ślubu czy w innym dniu?

Gdy chcemy zdecydować się na sesję ślubną w plenerze, musimy podjąć decyzję, kiedy ma ona mieć miejsce. Możemy postawić na zorganizowanie sesji plenerowej w dniu ślubu lub też w innym dniu, nawet kilka dni lub tygodni po ślubie.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyborem konkretnej daty i jej rezerwacją u fotografa.

Sesja plenerowa w dniu ślubu
W tym przypadku świeżo upieczeni małżonkowie muszą udać się na sesję w dniu swojego ślubu, dlatego muszą opuścić swoich gości na pewien czas.

To rozwiązanie, które sprawdza się głównie wtedy, gdy sesję chcemy wykonać na miejscu, na przykład w ogrodzie domu weselnego, w którym odbywa się impreza. Wtedy nie musimy dojeżdżać w odległe miejsce i tracić cennego czasu.

Sesja plenerowa w dniu ślubu jest o tyle wygodna, że nie wymaga od pary dodatkowych przygotowań pod względem ubioru czy makijażu – wystarczą tylko drobne poprawki, aby przystąpić do zdjęć.

Wtedy najczęściej sesję wykonuje ten sam fotograf, który dokumentuje całe wydarzenie – to pozwala również na zmniejszenie kosztów związanych z fotografią plenerową.

Sesja plenerowa w innym dniu
Druga propozycja to organizacja sesji plenerowej poza dniem zaślubin. Może być to kolejny tydzień lub nawet miesiąc – wszystko zależy od oczekiwań pary oraz od dostępnych terminów u fotografa.

Sesja plenerowa w innym dniu najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy wybraliśmy miejsce, do którego dojazd jest dość długi, albo też sama sesja wymaga długich przygotowań. Także pozwala to fotografowi oraz jego klientom na poświęcenie na zdjęcia tyle czasu, ile potrzeba – bez oglądania się na zegarek i wyrzutów sumienia, że opuszczamy gości.

Z drugiej jednak strony sesja ślubna w plenerze odbywająca się poza dniem ślubu wymaga dodatkowych przygotowań. To nie tylko założenie sukni ślubnej przez pannę młodą, ale również wykonanie makijażu i fryzury. Także pan młody musi się przyszykować. W związku z tym organizacja sesji w innym terminie niż ślub będzie pod tym względem bardziej wymagająca.

Przed sesją plenerową – o czym warto pamiętać?

Jeśli już wszystko zostało uzgodnione i z niecierpliwością oczekujemy na termin sesji ślubnej w plenerze, warto także pamiętać o paru ważnych kwestiach – dzięki temu zdjęcia na pewno pójdą zgodnie z planem.

Przede wszystkim na sesję warto zabrać wszystko to, co potrzebne – podczas zdjęć przyda się wiele przedmiotów, które pomogą nam w jej realizacji.

Na sesję plenerową należy wziąć:

 • lusterko i kosmetyki do makijażu – przydadzą się podczas poprawiania make-upu
 • woda do picia lub kawa czy herbata oraz przekąski, ponieważ sesja może trwać długo
 • kurtki lub inne okrycia oraz parasol, gdy pogoda ma być nieprzyjemna
 • wygodne buty na zmianę – gdy trzeba będzie dojść w konkretne miejsce
 • potrzebne rekwizyty, które chcemy wykorzystać podczas zdjęć

Przed sesją nie zapomnijmy się także dobrze wyspać i zabrać ze sobą dobrych humorów – wtedy zdjęcia na pewno będą jeszcze lepsze!

Aby sesja była łatwiejsza, można także poprosić bliską osobę o to, aby nam wtedy towarzyszyła. Może wtedy zadbać o makijaż, trzymać różne przedmioty, gdy akurat nie będą potrzebne, zadbać o to, aby okolica była pusta i na zdjęciach nie pojawiły się postronne osoby.

Zatem niezależnie od tego, gdzie planujemy swoją sesję plenerową, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dobrze się do niej przygotować – dzięki temu na pewno będzie udana!