Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się ślub plenerowy. Pary decydują się na taki rodzaj ślubu, ponieważ mogą wybrać sobie idealne miejsce na ceremonię i mogą urządzić je w odpowiednim klimacie. Ślub plenerowy to nic innego, jak ślub cywilny poza urzędem. Jak zatem odpowiednio go zorganizować?

Wiele Par Młodych już od dawna marzy o tym, aby wziąć ślub plenerowy, ponieważ takie uroczystości bardzo często pokazywane są w romantycznych filmach. Ślub na plaży, w górach, na łące oraz w ulubionym miejscu to w obecnych czasach popularny wybór. Należy jednak pamiętać o tym, aby było to miejsce, które zostanie zaakceptowane przez Urząd Stanu Cywilnego, bo urzędnik musi pojawić się na takim ślubie, aby był on zgodny z prawem.

Od kiedy można brać ślub plenerowy?

Jeśli chodzi o nasz kraj to śluby plenerowe możliwe są od 2015 roku. Para Młoda może wybrać dogodną lokalizację, pod warunkiem, że spełnia ona odpowiednie wymogi i warunki. Ustawa mówi o tym, że miejsce powinno zachowywać powagę uroczystości. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że ślub plenerowy to dodatkowa opłata, którą należy uiścić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Z roku na rok ślub plenerowy staje się bardziej popularny.
Jakie formalności związane są ze ślubem w plenerze?
Należy podkreślić, że w przypadku ślubu w plenerze jest do załatwienia nieco więcej formalności i dokumentów, ale jest ich niewiele więcej w porównaniu z tymi formalnościami, które załatwia się w przypadku ślubu w urzędzie. Jednym z dokumentów jest złożenie wniosku na ślub w plenerze razem z uiszczeniem odpowiedniej opłaty, który wynosi 1000 zł. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowa opłata skarbowa.

Zalety ślubu w plenerze

Zdecydowanie można przyznać, że ślub w plenerze ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. W przypadku takiego ślubu można pozwolić sobie na przepiękne dekoracje, odpowiednie oświetlenie, jak i styl tych dekoracji. Ślub odbywa się na świeżym powietrzu, w promieniach słońca, dookoła pięknej natury. Zdjęcia z takiego ślubu są naprawdę bardzo interesujące i stanowią wspaniałą pamiątkę. Jako zaletę można też uznać to, że ślub plenerowy można zorganizować na terenie domy przyjęć, w którym później będzie odbywało się wesele, także wszystko w jednym miejscu.

Ślub bez pośpiechu

W przypadku ślubu w plenerze świetnym rozwiązaniem jest to, że wcale nie trzeba się spieszyć. W urzędach i kościołach ceremonie są organizowane co godzinę, więc zaraz po uroczystości trzeba opuścić salę lub kościół, bo przed wejściem lub na korytarzu czeka już kolejna Para.

Oryginalność uroczystości

Decydując się na ślub w plenerze pojawia się idealna możliwość do tego, aby stworzyć wyjątkowo atmosferę i zaskoczyć wszystkich gości. Można mieć pewność, że takie wesele będzie jedyne w swoim rodzaju, a goście zapamiętają je na bardzo długo. Sama przyroda daje wiele interesujących możliwości na wykorzystanie jej w dekoracji.

Brak ograniczonej przestrzeni

Są śluby i wesela, które organizowane są na bardzo dużą ilość gości. Problem pojawia się w tym momencie, kiedy wszyscy goście nie mieszczą się do sali, która w Urzędzie Stanu Cywilnego jest zazwyczaj dość mała. Przy ślubie w plenerze takiego problemu absolutnie nie ma, ponieważ na wolnym powietrzu zmieszczą się wszyscy zaproszeni goście.

Możliwość dodatkowych atrakcji

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak dużo jest atrakcji, które można wykorzystać na swoim ślubie. Ślub w plenerze zapewnia dodatkowe możliwości na wykorzystanie tych atrakcji dowolnie. Nie wszystkie atrakcje mogą odbywać się na sali, a na powietrzu można wykorzystać wszystkie możliwości, jakie tylko podobają się Parze Młodej.

Obawy przed zorganizowaniem takiego ślubu w plenerze

Są Pary Młode, które unikają ślubu w plenerze, ponieważ obawiają się całej organizacji, która może pochłonąć bardzo dużo czasu. W końcu organizacja ślubu w plenerze dzieje się od podstaw i od tego, co Para Młoda sama wymyśli. Warto jednak wspomnieć, że cała ta aranżacja nie jest taka straszna! Nie ma się czego obawiać, ponieważ można wynająć kogoś, kto profesjonalnie się tym zajmie lub po prostu można szukać ciekawych i interesujących inspiracji w internecie.

Idealne pamiątki, czyli zdjęcia i filmy

Ślub w plenerze, jak każdy inny powinien być uwieczniony w odpowiedni sposób, aby zawsze było można wracać do takich wspomnieć. Idealną pamiątką będę zdjęcia, jak i film. Warto zadbać, aby ta oprawa była jak najbardziej profesjonalna, więc trzeba przejrzeć sobie oferty kamerzystów i fotografów razem z ich portfolio.

Wynajęcie wedding plannera

Wedding planner to osoba, która zajmuje się organizacją całego ślubu i wesela, a skorzystanie z jej usług sprawia, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a Para Młoda może pozwolić sobie na relaks i dopracowanie własnego wygląda w tak ważnym dniu. Wedding planner może zorganizować również ślub w plenerze i zna się na tej organizacji lepiej niż niejedna Para Młoda, która organizację ślubu przed sobą pierwszy raz.

Ślub w plenerze w altanie

Wiele domów przyjęć ma do dyspozycji Pary Młodej i gości duży ogród, tarasy i altany. Może ślub w takiej altanie będzie świetnym pomysłem? Zazwyczaj są one duże, nowoczesne, a pięknie przyozdobione będą świetnym miejsce na złożenie przysięgi małżeńskiej. U nas również znajdą Państwo możliwość zorganizowania ślubu w plenerze!

Jaka jest odpowiednia godzina na ślub w plenerze?

Godzinę każda Para Młoda dobiera sobie indywidualnie według własnych potrzeb, ale warto wziąć pod uwagę takie czynniki podczas wyboru godziny, jak:

  • ispokojne przygotowanie się – godzina ślubu powinna być taka, aby Para Młoda miała czas na wyspanie się, zjedzenie odpowiedniego posiłki i przygotowanie swojego wyglądu,
  • światło dla fotografa – w ślubie plenerowym bardzo ważne jest również światło, które zmienia się z godziny na godzinę, dlatego warto wybrać taką porę, aby fotograf swobodnie mógł wykonać piękne zdjęcia ślubne na pamiątkę,
  • pora roku – są Pary Młode, które decydują się na ślub w plenerze wczesną wiosną, późnym latem, a nawet jesienią, jeśli pogoda na to pozwala; w tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, aby godzina nie była zbyt późna, chyba że Młodej Parze zależy na ślubie z zachodem słońca w tle.

Plan B

Biorąc ślub w plenerze warto wziąć pod uwagę to, że jest on na wolnym powietrzu, a pogody nie można sobie zamówić, więc trzeba znaleźć w okolicy wybranego miejsca jakąś alternatywną przestrzeń, który będzie odpowiednia wtedy, kiedy zacznie padać lub pogoda nie będzie sprzyjała całej ceremonii. Świetnym pomysłem będzie wspominana już wcześniej altana lub postawienie specjalnego namiotu, który również jest w stanie oddać odpowiedni klimat i jeszcze dodatkowo ochronić przed deszczem i wiatrem.

Podsumowując – ślub w plenerze to bardzo dobra opcja, jak i idealny pomysł na stworzenie ślubu marzeń, który będzie oryginalny i zaskoczy wszystkich gości. Ślub plenerowy aktualnie jest bardzo popularny, dlatego w różnych miejscach można szukać inspiracji na jego organizację. Gama różnych produktów akcesoriów dostępnych na rynku pozwoli na to, aby uświetnić przyjęcie weselne.