Nie wszyscy goście mogą dojechać na ślub własnym samochodem. Powodów może być wiele – brak auta, zepsute auto czy brak możliwości podwiezienia przez inną osobę. Właśnie dlatego coraz częściej za transport gości odpowiada Para Młoda. Co warto wiedzieć na temat transportu gości weselnych?

Kiedy warto zorganizować transport gości weselnych?

Organizacja transportu gości weselnych nie zawsze jest konieczna, dlatego też warto dowiedzieć się, czy zaproszone na uroczystość osoby będą mogły dostać się na nią we własnym zakresie.

Najlepiej zapytać o to z okazji wręczania zaproszeń ślubnych, aby móc z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie szczegóły dotyczące transportu. Trzeba będzie wtedy uwzględnić liczbę gości, którym trzeba będzie zapewnić przewóz, co również pomoże w wybraniu jego właściwej formy.

Organizacja transportu dla gości weselnych najczęściej jest prowadzona w poniższych sytuacjach:

  • Goście nie mają własnego samochodu lub też ich samochód jest zepsuty,
  • Goście nie mogą poprosić innej osoby o podwiezienie ich na wydarzenie,
  • Ślub i wesele są organizowane w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania gości, dlatego musieliby oni ponieść spory koszt związany z transportem,
  • Goście są w starszym wieku, dlatego nie mogą prowadzić samochodu.

Jaki rodzaj transportu dla gości weselnych wybrać?

Goście weselni najczęściej dowożeni są na miejsce organizacji ślubu oraz wesela samochodami – mogą być to samochody osobowe, ale także samochody przystosowane do przewozu większej liczby osób, czyli busy, autokary.

Jeżeli konieczne jest przewiezienie paru osób, wtedy najczęściej sprawdzi się zwykły samochód osobowy, ale wtedy, gdy trzeba będzie zapewnić transport dla większej liczby zaproszonych na wydarzenie gości, konieczne będzie już wybranie pojazdu przewidzianego dla większej liczby pasażerów.

W określonych przypadkach wykorzystuje się także inne metody transportu, na przykład mogą być to koleje lub nawet samoloty, jeżeli konieczne jest pokonanie znacznej odległości. Wtedy narzeczeni kupują dla gości bilety.

Transport własny czy usługa transportowa?

Można zorganizować transport dla gości we własnym zakresie, ale także skorzystać z usług firm transportowych, które mogą wtedy zająć się wszystkim, co jest związane z przewozem.

Pierwsza opcja może bazować na posiadanych pojazdach – można poprosić wtedy znajomych, rodzinę o organizację transportu. Nie zawsze jednak jest to komfortowe rozwiązanie. Gdy natomiast potrzebne będzie większe auto, wtedy można także je wynająć w wypożyczalni samochodowej, co nie jest związane z dużym kosztem.

Druga opcja, czyli usługa transportowa jest znacznie wygodniejsza, ponieważ w tym przypadku za wszystko odpowiada zewnętrzna firma. Może ona podstawić różne pojazdy – busy na kilka lub kilkanaście osób, ale również autokary na kilkadziesiąt osób. Wówczas nie trzeba prosić innych osób o podwiezienie, ponieważ pracownicy firmy zadbają o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik i bezpiecznie dowiozą i odwiozą wszystkich gości do celu.

Transport gości – jak ustalić odpowiednią trasę?

Organizacja transportu dla gości weselnych będzie wymagała opracowania odpowiedniej trasy ich przewozu.

Najczęściej organizuje się wtedy zarówno przewóz gości na miejsce, jak i odwiezienie ich do domu po zakończeniu przyjęcia weselnego.

Wobec tego trasa powinna być zaplanowana z uwzględnieniem poniższych punktów:

  • Dom gościa – kościół lub Urząd Stanu Cywilnego,
  • Kościół lub Urząd Stanu Cywilnego – sala weselna,
  • Sala weselna – dom gościa.

Jeżeli goście mieszkają w różnych miejscowościach, wtedy konieczne będzie opracowanie trasy, która pozwoli na ich dowiezienie i odwiezienie z paru lokalizacji. Aby było to prostsze, zamiast wybierania jednego dużego autokaru można zdecydować się na parę busów.

Gdy zamawia się usługę transportową w zewnętrznej firmie, to jej pracownicy będą wtedy odpowiedzialni za zorganizowanie odpowiedniej trasy przewozu, dlatego nie trzeba zajmować się tym samodzielnie.

Ile kosztuje transport gości na ślub i wesele?

Koszty dotyczące transportu gości weselnych na ślub oraz na wesele, a następnie do domu są zależne od wielu czynników:

  • Odległości do pokonania,
  • Wybranego środku transportu,
  • Sposobu organizacji przewozu – samemu, z firmą.

Najtańszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku samodzielne zajęcie się przewozem gości, czyli wykorzystanie własnego auta lub poproszenie o to inną osobę. Można też wypożyczyć większy samochód w wypożyczalni.

Z kolei usługa przewozowa zamówiona w zewnętrznej firmie będzie związana z wyższym wydatkiem, niemniej jednak będzie to wygodniejsza opcja.

W tym przypadku koszty wahają się najczęściej od około 500 do 1500 złotych. Warto jednak skontaktować się z paroma firmami świadczącymi usługi transportowe, aby uzyskać więcej informacji o cenach i wybrać taką, która zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.

Gdzie zamówić transport dla gości weselnych?

Obecnie z ofertami firm zajmujących się organizacją przewozu dla gości weselnych można zapoznać się już teraz online. W sieci dostępne są informacje o ich flocie oraz opinie klientów, które będą pomocne w podjęciu decyzji.