Bal z okazji półmetka organizowany jest dzisiaj przez coraz więcej szkół. W wielu z nich to także popularna tradycja. Półmetek jest doskonałą okazją do dobrej zabawy w gronie rówieśników. Na przyjęcie zapraszani są również nauczyciele, do których kieruje się specjalne zaproszenia. Czy lepiej zdecydować się na te robione własnoręcznie, a może kupione jako gotowe?

Półmetek, inaczej bal półmetkowy to przyjęcie urządzane w celu uczczenia połowy okresu edukacji, najczęściej w szkole średniej, ale też w trakcie studiów wyższych. Imprezy półmetkowe często porównywalne są do studniówkowych pod względem swojego rozmachu. Dziś najczęściej organizowane są w wynajętych lokalach, na przykład w domach weselnych czy domach przyjęć, w których uczniowie i nauczyciele bawią się niekiedy do białego rana.

Podobnie jak w przypadku studniówki, półmetek także rządzi się swoimi prawami. Podczas imprezy obowiązują stroje wieczorowe – suknie balowe, garnitury. Także w dobrym stylu jest przygotowanie zaproszeń. Otrzymują je przede wszystkim ważne osoby związane ze szkołą, dla których uczestnictwo w balu półmetkowym jest specjalnego rodzaju podziękowaniem. Najczęściej są to nauczyciele – wychowawcy klas świętujących półmetek, wicedyrektorzy, dyrektorzy, rada rodziców.

Jakie zaproszenia wybrać na bal półmetkowy? Jak je przygotować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Zaproszenia na półmetek – co wybrać?

Nauczyciele oraz inne osoby, które mają wziąć udział w balu półmetkowym, powinny zostać oficjalnie zaproszone na to wydarzenie. W tym celu przekazuje się zaproszenia. Tego rodzaju list jest najbardziej uroczystą formą poinformowania o wydarzeniu oraz zaproszenia do uczestnictwa. Do wyboru jest przy tym wiele form inwitacji, dlatego warto poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi propozycjami, by wyselekcjonować wśród nich taką, która będzie mogła sprawdzić się wtedy najlepiej.

Zwykle wybór dotyczy dwóch wariantów:

 • ręcznie robione zaproszenia na półmetek
 • gotowe zaproszenia na półmetek

Każda z tych propozycji ma swoje plusy i minusy, dlatego też postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zaproszeniom na bal półmetkowych w tych dwóch wariantach. Na co warto się zdecydować?

Ręcznie robione zaproszenia na półmetek

Zaproszenia robione ręcznie są dzisiaj bardzo popularne. Chętnie wybierane są na wiele okoliczności, między innymi na chrzciny, komunie czy też na wesela. Również bardzo dobrze sprawdzają się na półmetki oraz na inne bale, na przykład studniówki.

Tym, co wyróżnia ręcznie robione zaproszenia, jest ich unikatowość. Każde z nich jest nieco inne, ponieważ zostało zaprojektowane i stworzone przez artystę. Oczywiście, ciekawym rozwiązaniem jest też przygotowanie zaproszeń odręcznie przez uczniów czy studentów.

Ręcznie robione zaproszenia bazują na połączeniu ze sobą wielu efektownych detali. Mogą mieć różne kształty, formaty czy style. Dzisiaj bardzo popularne są te wyróżniające się rustykalnym, romantycznym wyglądem, na przykład z motywami kwiatowymi, malowane akwarelami, ale można nadać im praktycznie dowolny wizerunek, na przykład stylizowany na dawne telegramy czy staropolskie zawiadomienia zwinięte w rulon.

Zaproszenia ręcznie robione mogą być zdobione wieloma dekoracjami:

 • kokardki
 • taśmy
 • wycinanki
 • sztuczne kwiaty
 • cekiny
 • brokat

Warto pamiętać o tym, że ręcznie robione zaproszenia dla nauczycieli będą wymagały czasu na przygotowanie, dlatego też do ich komponowania warto przystąpić z wyprzedzeniem, by mogły punktualnie dotrzeć w ręce adresatów.

Gotowe zaproszenia na półmetek

Druga propozycja to gotowe zaproszenia na półmetek. W tym przypadku wystarczy tylko wybrać gotowy wzór z dostępnej kolekcji. Jest w czym przebierać – niekiedy to nawet ponad sto ciekawych propozycji, więc można łatwo dostosować je do okazji.

Na półmetki często wybierane są gotowe zaproszenia nowoczesne z modnymi wzorami, humorystyczne, na przykład z zabawnymi grafikami, a także zaproszenia stylizowane na staropolskie. Wówczas można uzyskać najbardziej elegancki efekt – zaproszenie może idealnie imitować stary papier oraz odręczny wpis wewnątrz.

Drukarnie przygotowujące zaproszenia mogą zaproponować także różne formy ich uszlachetniania, na przykład złocenie, laserowe wycinanie, nakładanie lakierów matowych i błyszczących. Zaproszenia mogą być też ozdobione kokardami i innymi stylowymi detalami.

Takie druki mogą być również poddawane personalizacji. Oznacza to, że można dostarczyć firmie wykonującej zaproszenia listę gości, a także inne szczegóły o wydarzeniu – jego datę, miejsce, aby zostały one zawarte wewnątrz listu. W ten sposób nie trzeba już samodzielnie ich wypełniać, co jest dodatkową oszczędnością czasu. Można też uniknąć ryzyka nieprawidłowego wypisania zaproszenia.

Gdy chodzi o koszty, takie inwitacje najczęściej są tańsze od tych przygotowywanych ręcznie, niemniej jednak efekt zależny jest również od rodzaju wybranego druku – papieru, uszlachetniania.

Jaką treść powinno mieć zaproszenie na półmetek dla nauczycieli?

Zaproszenia na półmetek dla nauczycieli mogą zarówno zawierać jedynie podstawowe informacje, jak i mogą przypominać długi wiersz.

W zaproszeniu powinny znaleźć się poniższe informacje:

 • cel zaproszenia
 • adresat
 • dzień i godzina balu
 • miejsce organizacji balu

W najprostszej wersji zaproszenia półmetkowe zawierają treść: „Serdecznie zapraszamy … na Bal Półmetkowy, który odbędzie się dnia … o godzinie … w …”. Można także uzupełnić je o motta, wiersze, słowa piosenek, cytaty, aby mogły wyglądać unikatowo i były też piękną pamiątką.

Firmy wykonujące zaproszenia gotowe mogą najczęściej zaproponować kilka różnych przykładów wpisów, które poddawane są następnie personalizacji. Gdy z kolei chodzi o zaproszenia robione ręcznie, można posiłkować się dostępnymi w internecie szablonami lub też skomponować treść samodzielnie.

Gdzie zamówić zaproszenia na półmetek?

Ręcznie robione oraz gotowe zaproszenia na półmetek można zamówić dzisiaj w wielu firmach specjalizujących się w ich przygotowywaniu, gdy nie mają być one wykonane przez uczniów.

Takie druki można często zamówić lokalnie, ale również można zdecydować się na zakupienie ich w internecie. Przy składaniu zamówienia na zaproszenia online, należy wskazać na odpowiedni wzór oraz przesłać informacje dotyczące treści.

Czas przygotowania zaproszeń zależny jest od różnych czynników, w tym między innymi od ich rodzaju czy liczby. Niektóre firmy wykonują zaproszenia w ekspresowych terminach, dlatego mogą być one gotowe już po kilku dniach.

Jak przekazać zaproszenia na bal półmetkowy?

Gdy zaproszenia na półmetek są już gotowe, w takim przypadku trzeba wręczyć je adresatom, czyli nauczycielom oraz innym osobom, które mają wziąć udział w przyjęciu.

Zaproszenia na bal półmetkowy można przekazać nauczycielom na kilka sposobów:

 • osobiste wręczenie zaproszenia w szkole
 • osobiste dostarczenie zaproszenia do domu
 • przesłanie zaproszenia pocztą

Najczęściej wybór pada na pierwszy sposób wręczenia zaproszeń. Uczniowie przekazują je wtedy nauczycielom podczas wspólnej lekcji albo w pokoju nauczycielskim.

Wobec tego wtedy, gdy zbliża się bal półmetkowy, warto już teraz pomyśleć o zaproszeniach dla nauczycieli. Mogą być one przygotowywane ręcznie, a wtedy każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju, ale również można kupić je jako gotowe w wielu wzorach do wyboru. Każda forma zaproszenia może być równie ładna!